(48) 881 032 881 Warszawa
HomeProfilaktykaProblematyka szczepień w zarysie

Problematyka szczepień w zarysie

 czyli kiedy szczepić króliczka teddy i przeciwko jakim chorobom?

 

Wobec szeregu pojawiających się pytań (zwłaszcza w emailach kierowanych do naszej hodowli) w kwestii zasadniczej dotyczącej szczepienia króliczków, a zwłaszcza króliczków teddy, oraz wielu różnych opinii w tej sprawie, postanowiliśmy  przybliżyć te kwestie szerszemu gremium.

Tym bardziej, że na chwilę obecną nie ma żadnych opracowań dotyczących króliczków teddy.

Oczywiście nasza opinia nie zastępuje wizyty u weterynarza i nie może być traktowana jako wiążąca.

Jest to jedynie próba przybliżenia tematu osobom, które niejednokrotnie są przestraszone możliwością zachorowania ich pupila oraz bezradne w obliczu różnych stanowisk na temat szczepień, w tym zwłaszcza w zakresie terminu pierwszego szczepienia.

Przede wszystkim najważniejsza jest  informacja, że króliczki trzeba szczepić.

Są dwie choroby, których śmiertelność w przypadku zachorowania sięga blisko 100%, a więc szczepienie jest obowiązkowe z punktu widzenia ochrony zdrowia naszego pupila i uniknięcia dramatu przedwczesnego rozstania się z nim:

Myksomatoza oraz

Pomór króliczy (wirusowa krwotoczna choroba królików).

Obecnie szczepi się na dwa sposoby przeciwko ww. chorobom, a mianowicie:

Osobno przeciwko każdej z chorób albo

Za pomocą jednej szczepionki  przeciwko obu chorobom, np. pestorin mormyx.

Bardziej popularna jest metoda (większość lekarzy weterynarii ją stosuje), w której szczepi się za pomocą jednej, podwójnej szczepionki króliczka, a jej dodatkowym plusem jest konieczność jej powtarzania jedynie co roku (a nie co 6-9 miesięcy jak w przypadku pojedynczych szczepionek).

Szczepionkę  podwójną np. Pestorin mormyx zaleca się, aby podawać króliczkowi po ukończeniu przez niego 10 tygodnia życia. Pamiętajmy bowiem, że szczepionka w jakiś sposób osłabia króliczka, bo zawiera przecież wirusy choroby, przeciwko której szczepimy króliczka (analogicznie jak w przypadku ludzi).

Ponadto należy zwrócić uwagę, że wcześniejsze szczepienie króliczka na pomór króliczy wydaje się bezprzedmiotowe (chodzi nam zwłaszcza o internetowe anonsy sprzedaży króliczków teddy, gdzie króliczki przed ukończeniem 8 tygodnia są szczepione na pomór króliczy), gdyż króliczki do ukończenia 2-go miesiąca życia nie ulegają zakażeniu na pomór króliczy, a przedwczesne szczepienie może je bardzo osłabić.

Tym bardziej, że pamiętajmy, iż króliczki teddy należą do najmniejszych karzełków, i w dorosłości, a więc po ukończeniu 6 miesięcy życia potrafią mieć wagę zaledwie 800g. Tak więc króliczek króliczek 8 tygodniowy to prawdziwe maleństwo – ma zaledwie wagę ok. 300-400 g. A szczepienie tym samym stanowi duże obciążenie dla jego organizmu.

Teddy zaś ogólnie do ukończenia 3 miesiąca życia są szczególnie wrażliwe i trzeba na nie bardzo uważać.

Z powyżej wskazanych względów nasza hodowla – mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie króliczków – stosuje jedną szczepionkę łączoną przeciwko obu chorobom.

I w związku z czym zalecamy nabywcom szczepić króliczki teddy pochodzące z naszej hodowli  po ukończeniu przez nie 10 tygodnia życia, po wcześniejszym odrobaczeniu (najlepiej tydzień przed szczepieniem).

I dlatego też nie przeprowadzamy szczepienia króliczka tylko przeciwko pomorowi króliczemu, aby zbędnie nie obciążać jego organizmu. W naszej ocenie bezpieczniej jest zastosować od razu jedną, podwójną szczepionkę po ukończeniu przez króliczka 10-go tygodnia życia.

Jest to także o tyle istotne, że króliczek zazwyczaj jest odbierany od hodowcy po ukończeniu 8-go tygodnia życia,  i przez te dwa tygodnie do czasu szczepienia zdąży się zaaklimatyzować w nowym domu, a przez to będzie silniejszy. I dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia tzw. myksomatozy poszczepiennej.

Ponadto jeszcze po ukończeniu 9-go tygodnia życia, przed zaszczepieniem, na spokojnie króliczek zostanie odrobaczony.

Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy Państwu problematykę szczepień króliczków.

Oczywiście po więcej informacji zawsze warto udać się do zaufanego lekarza weterynarii…

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

Komentarz to Problematyka szczepień w zarysie

  1. hallusforte napisał(a):

    Piszesz o naprawdę ciekawych rzeczach. Godne uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2014: Hodowla Teddy od Elizy, All Rights Reserved | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.