Barwa syjamska
Chyba nie trzeba nikomu opisywać umaszczenia syjamskiego (znanego u kotów).
Najbardziej charakterystyczną cechą tej barwy sierści jest duży kontrast między jasno zabarwionym tułowiem króliczka a jego ciemniejszymi pyszczkiem (maską), uszami, łapami i ogonem.
Te ciemne miejsca na ciele nazywane są znaczeniami.
Idealny kolor tułowia we wszystkich odmianach syjamskich powinien być jednolity, ale lekkie cieniowanie jest dopuszczalne, jeśli harmonizuje ze znaczeniami.
U starszych osobników tułów może być ciemniejszy, co jest normalne.
Jest kilka rodzajów przepięknej barwy syjamskiej u królisi:
Na podstawie własnych, wieloletnich doświadczeń i częściowej analogii do nazw umaszczenia syjamskiego przyjętych u kotów, w ocenie Hodowli Teddy od Elizy można wyróżnić 6 rodzajów barwy syjamskiej u króliczków Teddy/teddy baranków:
1) SYJAMSKA KLASYCZNA – kolor sierści od beżowej do kremowej lub blado płowej. Znaczenia na pyszczku, uszach, łapach i ogonie są ciemnobrązowe.
2) SYJAMSKA NIEBIESKA – kolor sierści od kremowej po blado płową. Znaczenia na pyszczku, uszach, łapach i ogonie są niebieskoszare, bez brązowego nalotu.
3) SYJAMSKA CZEKOLADOWA – kolor sierści w kolorze kości słoniowej. Znaczenia na pyszczku, uszach, łapach i ogonie są w kolorze czekolady.
4) SYJAMSKA CYNAMONOWA – kolor sierści w kolorze kości słoniowej. Znaczenia na pyszczku, uszach, łapach i ogonie są cynamonowo-brązowe w ciepłym odcieniu.
5) SYJAMSKA BLUE IVORY – kolor sierści w kolorze kości słoniowej. Znaczenia na pyszczku, uszach, łapach i ogonie są niebieskoszare, bez brązowego nalotu.
6) SYJAMSKA PŁOWA (żółta)– Kolor futra w kolorze białej magnolii. Znaczenia na pyszczku, uszach, łapach i ogonie są płowo-beżowe w ciepłym odcieniu.
A jak wygląda każda z tych odmian barwy syjamskiej zobacz klikając w linki poniżej:
Barwa syjamska klasyczna
Barwa syjamska żółta (płowa)