(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Profilaktyka przeciwko kokcydiozie

Z uwagi na szereg pojawiających się pytań dotyczących profilaktyki w zakresie kokcydiozy, potwierdzających, że jest to problematyka również dla Państwa bardzo ważna, przenieśliśmy ten temat do niniejszej osobnej zakładki i rozszerzyliśmy opis, zwłaszcza w zakresie stosowanego przez nas preparatu o nazwie Acidomid.

 

Mamy nadzieję, że rozszerzony opis okaże się pomocny.

Profilaktyka przeciwko niebezpiecznej kokcydiozie

 

Kokcydioza jest jedną z najczęściej występujących u królików chorób, która późno wykryta może być nieuleczalna.

Dlatego bardzo ważne jest zapobieganie jej.

 

Wystarczy bowiem lekkie osłabienie króliczka, aby pierwotniaki, które wywołują tą chorobę zaatakowały organizm. U zdrowych króliczków często kokcydia bytują w organizmie nie wywołując choroby.

Objawy kokcydiozy to utrata apetytu, wzdęcia, rzadki cuchnący kał, apatia i osłabienie.

Oczywiście którykolwiek z tych objawów powinien nas zaniepokoić, a zwłaszcza rzadki cuchnący kał, i spowodować udanie się do weterynarza z króliczkiem.

 

Ale jak zapobiegać kokcydiozie, aby cieszyć się zdrowym króliczkiem?

W tym celu stosuje się profilaktykę przeciwko kokcydiozie.

Stosuje się ją na dwa sposoby:

  1. stosuje się w karmie granulat z dodatkiem kokcydiostatyku (substancji zapobiegającej kokcydiozie)

2. Do wody pitnej dodaje się specjalny preparat zakwaszający wodę.

 

Zakwaszacz do wody.

Są różne rodzaje, my stosujemy preparat o nazwie Acidomid dla królików. Preparat dodawany do wody (w bardzo małych ilościach – według ulotki) skutecznie zapobiega tej chorobie.

Nasza hodowla rekomenduje każdemu nabywcy króliczka z naszej hodowli stosowanie tego rodzaju preparatów.

Preparat Acidomid produkowany jest przez czeską firmy Benefeed.

Nie jest to preparat drogi (aczkolwiek trudno dostępny w sklepach zoologicznych) – można go natomiast nabyć już za ok. 14 zł – za 500 ml w sklepie internetowym: lorysa.pl

acidomid

http://lorysa.pl/pl/p/Benefeed-Acidomid-Krolik-500-ml/132

 

Pojemność 500 ml tego preparatu wystarcza dla króliczka na ok. 8-12 miesięcy (w zależności od tego, ile pije króliczek).

Dodatkowymi zaletami tego preparatu oprócz właściwości zapobiegających kokcydiozie jest przeciwdziałanie mnożeniu się patogennych bakterii oraz rozwojowi innych pasożytów wewnętrznych.

Acidomid zawiera bowiem komplet wszystkich kwasów organicznych ważnych w procesie trawienia i wchłaniania. Kwasy organiczne zakwaszają wodę przeznaczoną do pojenia, co wyraźnie ogranicza się mnożenie bakterii patogennych i pleśni w wodzie. Kwasy organiczne są lekkostrawne, w organizmie są dodatkowo wykorzystywane jako źródło energii. Kwasy organiczne redukują także dolegliwości przewodu trawiennego i poprawiają strawność białek.

Acidomid zawiera także zrównoważony stosunek pierwiastków elektrolitycznych wspomagających skuteczność poszczególnych składników aktywnych wyrobu.

I najważniejsze co nas przekonało do tego preparatu, to fakt, że nie jest to lek. Może być stosowany przez cały rok.

 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.