(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Teddy a teddy baranek – różnice

 

 

Teddy – nasz Apollo

 

 

Teddy baranek – nasz Marcello

 

Podstawowe różnice teddy a teddy baranek

 

Jako, że większość z Państwa początkowo – decydując się na zakup pupilka – nie bardzo orientuje się w rasach króliczków, postaramy się uprościć opis, aby ułatwić znalezienie różnic pomiędzy obiema rasami:

 

1) Uszy

 

Króliczki teddy mają uszy skierowane do góry, a teddy baranki uszy skierowane do dołu (jak widać na zdjęciach powyżej i poniżej) 🙂

 

 

2) Waga

 

Teddy baranki są ok. połowę cięższe niż teddy.

 

 Dopuszczalny standard wagi teddy/teddy baranków wynosi:

  • dla teddy – 1600 g

  • dla teddy baranków – 2000 g.

 

W naszej hodowli  Teddy od Elizy dzięki długotrwałej, wieloletniej pracy nad teddy/teddy barankami mamy ustabilizowaną wielkość naszych maluszków w dorosłości:

– dla teddy wagę: 

800 g – 1200g, średnio 900-1100 g

 

– dla teddy baranków wagę: 

1200 g – 1700g, średnio 1300-1500 g

 

Tak mała waga zarówno teddy, jak i teddy baranków to ogromny hodowlany sukces Teddy od Elizy.

 

 

3) Wielkość

 

Teddy baranki są ok. połowę większe niż teddy.

 

 

4) Usposobienie*

 

 

Teddy baranki są zazwyczaj bardziej żywiołowe i potrzebują więcej ruchu niż teddy.

Teddy baranki bardzo lubią skakać np. przez przeszkody.

Teddy baranki są też zazwyczaj bardziej spontaniczne i bardziej  żywiołowo okazują uczucia.

 

Ale  zdarzają się też króliczki teddy, które są równie żywiołowe i spontaniczne, jak nasz przesłodki samczyk D’Artagnan czy samiczka Lusy 🙂

Nasz samczyk D’Artagnan

 

Jak również zdarzają się megaspokojne teddy baranki, które wcale nie mają potrzeby biegania,  jak nasza My Sweet Dooll 🙂

Nasza samiczka My Sweet Doll

* Wobec faktu, że rasy teddy i teddy baranków są jeszcze nieustabilizowane, powyższe cechy dotyczą jedynie króliczków teddy i teddy baranków z Hodowli Teddy od Elizy jako efekt naszej wieloletniej pracy hodowlanej i doboru do rozrodu króliczków o pożądanych cechach charakteru.

Króliczki teddy i teddy baranki z innych źródeł mogą posiadać inne, niekoniecznie pożądane cechy.

 

 

5) przytulanie się i głaskanie **

 

I najważniejsza cecha, dla której wszyscy uwielbiają króliczki z Hodowli Teddy od Elizy (nasze króliczki są w domach w całej Europie)  🙂 :

 

Obie rasy, zarówno teddy jak i teddy baranki, są pieszczoszkami, lubią się przytulać, być głaskane i kontakt z człowiekiem.

 

Teddy baranek Zacario z naszej hodowli z Laurą

 

Teddy Zauruś z naszej hodowli i Marcel

** Wobec faktu, że rasy teddy i teddy baranków są jeszcze nieustabilizowane, powyższe cechy dotyczą jedynie króliczków teddy i teddy baranków z Hodowli Teddy od Elizy jako efekt naszej wieloletniej pracy hodowlanej i doboru do rozrodu króliczków o pożądanych cechach charakteru, czyli lubiących się przytulać, być głaskanymi i lubiących kontakt z człowiekiem.

Króliczki teddy i teddy baranki z innych źródeł mogą nie posiadać tych cech, albo posiadać je jedynie w stopniu minimalnym.

 

 

6) Przestrzeń do funkcjonowania

 

Z uwagi na wielkość oraz bardziej żywiołowe usposobienie i większą ruchliwość – teddy baranki potrzebują więcej przestrzeni do funkcjonowania niż króliczki teddy.

Tak więc, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca dla naszego pupilka, lepiej zdecydować się na króliczka teddy.

 

 

 

Wielkość króliczków w dorosłości pochodzących z Hodowli Teddy od Elizy

 

Jak niżej wskazano, rasa teddy/teddy baranków jest jeszcze nieustabilizowana, więc przy zakupie króliczka z nieoficjalnej hodowli, istnieje ryzyko, że wyrośnie on na wielkiego króliczka, nawet do 3 kg wagi.

W naszej hodowli na skutek długotrwałej, wieloletniej pracy nad teddy/teddy barankami mamy ustabilizowaną wielkość naszych maluszków w dorosłości:

 

1. Waga teddy i teddy baranka:

 

  • Króliczki teddy z Hodowli Teddy od Elizy osiągają w dorosłości wagę 800 g – 1200g, średnio 900-1100 g

 

  • Króliczki teddy baranki z Hodowli Teddy od Elizy osiągają w dorosłości wagę 1200 g – 1700g, średnio 1300-1500 g

 

Jest to nasz ogromny hodowlany sukces, zwłaszcza wobec faktu, iż dopuszczalny standard wagi teddy/teddy baranków jest dużo większy i wynosi:

  • dla teddy – 1600 g

  • dla teddy baranków – 2000 g.

 

2. Wielkość teddy i teddy baranka:

  • dla teddy – ok. 23-27 cm długości, ok. 8-10 cm wysokości

  • dla teddy baranków – ok.

 

UWAGA:

Teddy i teddy baranek to rasy nowe, więc ważne jest źródło ich nabycia:

 

1) rasy te są jeszcze nie do końca ustabilizowane

 

Rasa teddy (karzełek teddy) to najmniejsza z istniejących ras króliczków.

 

Rasa teddy i teddy baranka są nowymi rasami, jeszcze do końca nieustabilizowanymi, co oznacza, iż bardzo ważne jest, aby kupować króliczka z pewnego źródła, najlepiej z prestiżowej uznanej hodowli, aby mieć pewność, że nie wyrośnie nam wielki królik, który niewiele będzie miał wspólnego z teddy…

Króliczki pochodzące z naszej oficjalnej, zarejestrowanej hodowli Teddy od Elizy są po rodzicach specjalnie wyselekcjonowanych do rozrodu, mogących poszczycić się nie tylko dobrym pochodzeniem, ale również odpowiednimi cechami wyglądu teddy, i – co bardzo istotne – odpowiednimi cechami charakteru.

 

a) ryzyko agresji  u króliczków pochodzących z niepewnych źródeł

 

Przykładowo w naszej hodowli do rozrodu kierowane są tylko króliczki pozbawione agresji, bowiem agresja jest cechą dziedziczną, i unikamy, aby istniało chociaż potencjalne ryzyko agresji u pupila.

Ponadto króliczki z prestiżowej hodowli, czyli takiej, która nie tylko rozmnaża króliki, ale aktywnie uczestniczy w wystawach, tak jak nasza hodowla :), teddy i teddy baranków najbardziej odpowiadają wzorcowi teddy/teddy baranka.

 

b) uczestnictwo hodowli w wystawach jako pewność co do wyglądu

 

Czyli nawet jeśli Państwo ne macie zamiaru wystawiać swojego króliczka na wystawach, istotnym dla Was sygnałem o wysokiej jakości i rasowości zakupowanego przez Was króliczka, świadczyć może fakt, że hodowla, z której pochodzi wasz pupil odnosi sukcesy na wystawach i ma dużo utytułowanych króliczków.

To jest zawsze oznaka tego, że wasz króliczek będzie prawdziwym teddy/teddy barankiem, bo króliczki tego hodowcy zostały sprawdzone przez niezależnego i bezstronnego sędziego i przedstawiają najwyższą jakość teddy/teddy baranka.

 

c) szanowanie przez hodowlę rozwoju emocjonalnego króliczka od chwili narodzin jako pewność co do charakteru! 

 

Ale pozostaje jeszcze jedna ważna cecha hodowli bez której nie będzie idealnego króliczka teddy/ teddy baranka, a mianowicie dbanie o rozwój emocjonalny króliczka od chwili narodzin.

Nawet najbardziej utytułowana hodowla, jeśli tego nie przestrzega, to króliczek może stać się wylękniony, nieufny czy nawet agresywny.

 

Czego nie należy robić?

 

Nie wyciągać króliczków z gniazda pod żadnym pozorem!

 

Jako, że naszym nadrzędnym celem naszej hodowli Teddy od Elizy jest bezpieczeństwo króliczków, staramy się nie ingerować w gnieździe, aby nie niepokoić króliczków ani ich mamy.

1) Zbytnia ingerencja może doprowadzić bowiem do odrzucenia maluszków przez mamę albo utratę przez nią pokarmu.

2) Ponadto zbyt wczesne wyciąganie króliczków z gniazda może spowodować u nich uraz i zaburzyć ich rozwój emocjonalny, powodując u nich lękliwość, nieufność do człowieka czy nawet w skrajnych przypadkach agresywność, która może im zostać na całe życie.

Tak jak noworodka nie zabiera się od mamy, tak również maluszków nie powinno zabierać się od mamy zbyt wcześnie.

 

I niestety karygodne jest zwłaszcza wkładanie takich maluszków – w celu wykonania bardziej chwytliwego zdjęcia – do szkatułek, kieliszków, pudełek czy innych przedmiotów, powoduje to u nich ogromny lęk, co mogą także przypłacić problemami zdrowotnymi (stres u króliczków może wywołać bardzo duże powikłania zdrowotne, zwłaszcza ze strony układu pokarmowego).

Dlatego nie wykonujemy zdjęć maluszków przed ukończeniem przez nie 3 tygodnia życia! (szerzej na ten temat też w dziale: najczęstsze pytania).

 

3) Ponadto dodatkowym warunkiem do wykonania zdjęć jest okoliczność, aby króliczki same już wychodziły z gniazda. Króliczek bowiem dopiero w momencie, gdy sam wychodzi z budki, gdzie jest gniazdo, jest gotowy na kontakt ze światem.
I na to jego pierwsze wyjście zawsze z niecierpliwością oczekujemy…

 

Dlatego zawsze prosimy  o cierpliwość co do wyglądu i koloru króliczków.:)
Króliczki są bardzo ciekawskie z natury, więc gdy tylko trochę podrosną, same wyjdą z gniazda.:)
I wtedy niezwłocznie umieszczamy zdjęcia maluszków na naszej stronie:)

 

 

Dlaczego króliczki z nieoficjalnych hodowli mogą być dużo większe niż standardowe teddy?

 

 

Przede wszystkim z tego powodu, że teddy/teddy baranki jako rasy karłowate i najmniejsze z istniejących ras króliczków, powstały z dużo większych ras królików miniaturowych, które mają średnio wielkość 2,5-3 kg.

Przy nowości rasy teddy/teddy baranków oznacza to, iż istnieje bardzo wysokie ryzyko – w przypadku niepewnego źródła pochodzenia – na to, iż wyrośnie nam właśnie tak wielki królik.

Dopiero bowiem kilku- lub nawet kilkunastopokoleniowe stabilizowanie rasy przez hodowcę daje pewność co do wielkości maluszka w dorosłości.

Dla niewprawnego oka nowicjusza nie znającego się na króliczkach, kwestie czy króliczek będzie mały, czy osiągnie nawet w skrajnych przypadkach 3 kg , przy zakupie maluszka są niemożliwe do określenia.

Dlatego należy bardzo uważać na ogłoszenia w internecie o sprzedaży, bowiem tak naprawdę nie wiadomo czego się można spodziewać, a już zwłaszcza uważamy na ogłoszenia, gdy pisze się „króliczek jak teddy”, bo zgodnie z powiedzeniem „prawie” robi różnicę. 🙂

Pamiętajmy, że każda prestiżowa, uznana hodowla ma swoją stronę internetową, na której zawarte są wszelkie podstawowe informacje nie tylko o króliczkach w hodowli, ale o ostatnich miotach, aktualnych i planowanych miotach!

A jeśli ktoś ma króliczki tylko po to, aby je nielegalnie rozmnażać (najczęściej niestety bez żadnego doświadczenia) i dawać ogłoszenia na bezpłatnych portalach, to znaczy, że wybrał drogę na skróty.

Zawsze w takiej sytuacji powstaje pytanie czy tylko w tej kwestii wybrał drogę na skróty, czy kosztem zdrowia i życia waszych przyszłych pupili…

Dlaczego o tym piszemy? Bo niestety serce nam pęka, gdy króliczek nie przeżywa po zakupie z nielegalnego źródła.  Wielu z Państwa dzwoni do nas po stracie maluszka z takiego źródła.

I niestety niechlubny rekord w zakupach z nieoficjalnego źródła, o którym Państwo nam donieśliście, to przeżycie maluszka zaledwie przez 2 godziny po przywiezieniu do domu!!!,  a niestety z tym wiąże się ogromna trauma i rozpacz dzieci…

 

Czy chociaż troszkę udało się nam wskazać dlaczego warto czekać na swojego pupilka nawet kilka miesięcy? 🙂

 

 

 

Standard Teddy

R1 DSCN0815
Nasza cudna Royal Carmen od Elizy…

Standard Teddy Baranków

nb2b
Nasz cudny Nicolo z Owlery…

 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.