Woda do picia
Króliczki teddy i teddy baranki powinny mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody, najlepiej przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej.
Można też podawać wodę butelkowaną, ale taką, która nie posiada zbyt wielu składników mineralnych (woda lecznicza jest niewskazana).
Pamiętajmy, że króliczki są bardzo wrażliwe na brak wody, nawet krótkotrwały brak wody, zwłaszcza w upały, może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia.
Pamiętajmy także, że króliczki teddy i teddy baranki są najmniejszymi istniejącymi króliczkami, więc tym bardziej dla nich brak wody jest niebezpieczny.
Pamiętajmy także o następujących zasadach pojenia króliczków:
- Woda dla króliczka w poidełku powinna być wymieniana codziennie – codziennie nalewamy nowej wody z dodatkiem Acidomidu (zakwaszacza do wody).
Więcej o Acidomidzie w zakładce: Profilaktyka-przeciwko-kokcydiozie.
2. Woda dla króliczka w miseczce powinna być wymieniana co najmniej 2 razy dziennie, natomiast zawsze każdorazowo przy jej zabrudzeniu przez króliczka (oczywiście z dodatkiem Acidomidu).
3. W sezonie letnim, a w upały w szczególności zalecamy podawanie oprócz poidełka również dodatkowe ceramicznej miseczki z wodą. Dzięki temu króliczek będzie szybko mógł uzupełnić niedobór wody, a nawet schłodzić sobie pyszczek w miseczce, co teddy i teddy baranki bardzo lubią w upalne dni robić.:)
Ponadto pamiętajmy, że w upalne dni dorosły tedd/teddy baranek potrafi wypić nawet 500 ml wody dziennie. Zaspokojenie pragnienia z poidełka jest bardzo czasochłonne, zaś z miseczki dużo szybsze.
4. Małe króliczki (co najmniej do ukończenia 3-go miesiąca życia) niezależnie od pory roku, powinny mieć oprócz poidełka zawsze dodatkowo ceramiczną miseczkę ze świeżą wodą i Acidomidem.
Jest to zwłaszcza bardzo istotne po przybyciu do nowego domku, gdy maluszek jest wystraszony, bez mamy i rodzeństwa w nowym miejscu. Poidełko z uwagi na dwie metalowe kulki będące elementem mechanizmu poidełka, wydaje dosyć głośny dźwięk i zdarza się, że maluszki boją się tego dźwięku i przez to nie piją wody. A jak wskazaliśmy wyżej brak wody w organizmie jest, zwłaszcza dla maluszka, bardzo niebezpieczny.
5. Brak ubywania wody w poidełku czy w miseczce powinien nas zawsze zaniepokoić!
Trzeba wtedy sprawdzić czy z króliczkiem coś się nie dzieje i w razie czego dopajać go.
Niepicie wody przez króliczka może być oznaką jakichś dolegliwości.
I pamiętajmy:
Zawsze gdy tylko coś nas niepokoi u króliczka, warto się udać do zaufanego weterynarza.
Zawsze lepiej udać się o jeden raz za dużo niż o jeden raz za mało!
© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.