(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Świeże warzywa i owoce w diecie króliczka teddy

Ogromna ilość Państwa pytań w zakresie podawania warzyw i owoców wskazuje, że problematyka jest nie tylko bardzo ciekawa, ale i złożona, i wymaga szczegółowego omówienia.

W 5 tyg web DSCN1794

Aby nasz króliczek zdrowo się rozwijał i towarzyszył nam w zdrowiu, oprócz siana, granulatu i wody powinien mieć zapewnioną także zieleninę i zioła łąkowe.

W naturze króliczek ma bowiem nieograniczony dostęp do skarbów pól i łąk…

Poniżej postaramy się systematycznie przedstawiać Państwu warzywa i owoce i ich właściwości.

Tak, aby wskazać co i jaki ma wpływ na zdrowie króliczków. I co warto króliczkowi podawać.

 

Przy czym pragniemy zaznaczyć, że króliczki teddy/teddy baranki są najmniejszą z istniejących ras króliczków, i tym samym nie zawsze to, co jest dobre dla innych króliczków miniaturowych, jest dobre dla nich.

Pomimo szeregu zalecanych króliczkom miniaturowym warzyw i owoców, my podajemy tylko te, które zostały przez nas sprawdzone w naszej hodowli.

I możemy je polecić.

 

Zanim przejdziemy do opisu warzyw i owoców rekomendowanych przez nas, pragniemy zwrócić uwagę na kilka zasad niezbędnych przy podawaniu warzyw i owoców króliczkom teddy i teddy barankom:

 

 1. Tak jak pisaliśmy w rubryce Najczęstsze pytania Dotyczące żywienia nie rekomendujemy podawania maluszkom zieleniny do ukończenia 3 miesiąca życia.

Potem stopniowo można maluszka przyzwyczajać do podawania zieleniny, aczkolwiek zalecamy jedynie zieleninę ze sprawdzonych źródeł, gdyż króliczki są bardzo wrażliwe na wszelkie toksyny i nawozy sztuczne zawarte w warzywach (takie warzywa i owoce stanowią ogromne zagrożenie dla ich zdrowia).

Jedyny wyjątek jaki przewidujemy, to – w trakcie tropikalnych upałów (takie jak mieliśmy w sierpniu – nota bene były to największe upały od ponad 200 lat!!!) podanie maluszkowi, który ukończył 2 miesiące życia – w celu schłodzenia i dostarczenia soli mineralnych – niewielkiego kawałeczka świeżego ogóreczka (najwyżej wielkości małego paznokcia) pochodzącego z ekologicznej uprawy, bez nawozów sztucznych.

 

2. Ponadto nie wszystkie króliczki teddy i teddy baranki lubią i tolerują zieleninę (aczkolwiek jest to rzadkie). Może się bowiem zdarzyć, że po zieleninie będą miały problemy z układem pokarmowym.

Natomiast ZAWSZE można podawać suszone zioła, warzywa i owoce!

Króliczki je uwielbiają!Więcej w zakładce: Suszone zioła i warzywa w diecie króliczka teddy.

3. Pamiętajmy, że króliczka, nawet dorosłego, który nie dostawał dotychczas świeżych warzyw i owoców trzeba przyzwyczajać do ich jedzenia bardzo powoli, zaczynając od podawania mu kawałeczka wielkości paznokcia.

I nigdy nie podajemy naraz więcej niż jednego warzywa czy owocu.

4. Podajemy warzywa i owoce tylko z ekologicznych upraw, najlepiej prosto od gospodarza nie stosującego nawozów sztucznych (my tylko takie podajemy) i tylko w sezonie na dane warzyw czy owoc.

Warzywa i owoce poza sezonem nie tylko nie mają prawie żadnej wartości odżywczej, ale również zawierają mnóstwo szkodliwych i toksycznych substancji.

Poza sezonem podajemy tylko suszone warzywa, owoce i zioła!

5. Nawet gdy nasz pupilek lubi dane warzywo czy owoc nie podajemy nigdy więcej niż mały plasterek wielkości dużego paznokcia(oczywiście w przypadku maluszków jak wyżej podano wielkości małego paznokcia).

6. Nigdy nie podajemy króliczkom mokrych warzyw i owoców!

Dane warzywo czy owoc powinno być po umyciu wytarte do sucha!

Nigdy nie podajemy króliczkom teddy/ teddy barankom następujących warzyw i owoców:

1. Cebuli

Cebula ma działanie immunosupresyjne (hamujące działanie układu odpornościowego), i zwłaszcza z tego względu nie powinna być podawana króliczkom.

2. Kapusty

Nie podajemy żadnej odmiany kapusty! Kapusta może powodować wzdęcia, które są bardzo niebezpieczne dla króliczków teddy.

3. Sałaty

Nie podajemy żadnej odmiany sałaty (m.in głowiastej, lodowej!). Sałaty niestety zazwyczaj zawierają mnóstwo szkodliwych azotanów, jak również mają tendencję do magazynowania wszelkich szkodliwych związków, w tym ołowiu. Króliczki są bardzo wrażliwe na toksyny, i niestety toksyny mogą stanowić ogromne zagrożenie dla ich zdrowia.

4. Rzepy

Rzepa niestety powoduje wzdęcia, jak również zawiera dużo związków siarkowych.

 

Warzywa i owoce dla króliczków teddy/ teddy baranków:

 1. Ogórek gruntowy

  Podajemy tylko ogórki gruntowe, nigdy szklarniowych!
  Nigdy nie podajemy ogórków poza sezonem. Ogórki poza sezonem, to praktycznie sam sztuczny nawóz. Podawanie takich ogórków króliczkom może się bardzo źle dla ich zdrowia skończyć.

  Ogórek to najlepsze warzywo na upały, aby uzupełnić organizm naszego pupila w sole mineralne!!!

 2. Buraczek czerwony

 3. Jabłko (nie kwaśne)

  Nie wszystkie jabłka można podawać króliczkom. Przede wszystkim jabłko nie może być kwaśne i nie za słodkie. Ponadto dobrze, gdy jest soczyste i nie jest twarde, bo królisie lubią jeść twarde pożywienie.
  Wypróbowaliśmy chyba już wszystkie odmiany jabłek i zdecydowanie najlepsza jest odmiana Jonagored. Są to jabłka twarde, o słodkawym smaku i żółtym miąższu. Po tych jabłkach nasze króliczki nigdy nie miały żadnych problemów pokarmowych. I zajadają je ze smakiem.

 4. Marchewka

 5. Natka pietruszki

 6. Arbuz

 7. Melon

 8. Cukinia

 9. Koper

cdn.:)

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.