(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Pytania dotyczące sterylizacji

S2 4 tyg webDSCN7329

 

Czy mam swojego króliczka poddać sterylizacji?

Oczywiście są sytuacje, gdy ze względów medycznych (zdrowotnych) należy poddać królisia sterylizacji. I wtedy należy bezwzględnie słuchać zaleceń weterynarza. I oczywiście wykonać zabieg sterylizacji.

Ale są też sytuacje, gdy sterylizację chce się wykonać prewencyjnie – bez żadnych wskazań medycznych. I my jesteśmy bardzo ostrożni w takich sytuacjach i raczej nie zalecamy takiego rozwiązania.

Dlaczego?
Każda sterylizacja (zwłaszcza u samiczek) to operacja.
Uważamy, że powinniście Państwo wiedzieć, że niestety nie zawsze króliczki budzą się z narkozy, której zostają poddane do zabiegu sterylizacji.
I chcąc poddać króliczka zapobiegawczo sterylizacji, możemy go stracić.

Niestety narkoza u króliczków jest zawsze niewiadomą, bowiem nie wiemy jak króliś na nią zareaguje, i nawet wykonanie wcześniej badania serca nie gwarantuje nam, że wszystko przebiegnie dobrze.

Oczywiście nie są to sytuacje częste, ale na tyle częste, że istnieje ryzyko dla waszego pupilka. My niestety wiemy o co najmniej kilku takich sytuacjach. I dla nas jest to dużo, bo każdy króliczek dla swojego właściciela jest tym jedynym i ukochanym.

Nam, aby nie być zwolennikiem zapobiegawczej sterylizacji wystarczy, że istnieje ryzyko dla króliczka (o ryzyku jesteście Państwo informowani podpisując zgodę na sterylizację królisia).

 


 

Czy króliczka z waszej hodowli należy poddać zapobiegawczo sterylizacji?

Króliczki w naszej hodowli są specjalnie wyselekcjonowane nie tylko pod względem genetycznym, ale także pod względem cech charakteru: u nas są przede wszystkim łagodne przytulanki całkowicie pozbawione agresji.

W przypadku naszych królisi raczej nie występuje konieczność ich prewencyjnej sterylizacji (dotychczas nie było takiej konieczności).
My mamy bowiem odwrotny problem: nasze królisie raczej nie chcą się rozmnażać i wolą być pupilkami domowymi i cenią sobie głaskanie i siedzenie na rączkach u właściciela.
I takie też są maluszki pochodzące z naszej hodowli.

Ponadto pouczamy też nabywców naszych króliczków czego należy unikać, aby u ich pupilka nie rozwinęły się zachowania seksualne. I jak dotychczas to wystarcza. 🙂

 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.