(48) 881 032 881 Warszawa
HomeMaluszki w gnieździe

Maluszki w gnieździe

Poczucie bezpieczeństwa kształtuje się u króliczków od momentu narodzin (więcej w zakładce: Natura króliczka – poczucie bezpieczeństwa).

 

Kilkudniowe maluszki w gnieździe 🙂

(Proszę  zwrócić uwagę jakie są w siebie wtulone – to daje im poczucie bezpieczeństwa).

Gdy są w gnieździe potrzebują spokoju, obecności i zapachu mamy i rodzeństwa. Bardzo niewskazane jest wyciąganie króliczków z gniazda przed ukończeniem 3-tygodnia życia. Może to powodować zbytnią lękliwość maluszka w późniejszym życiu, problemy zdrowotne, problemy w rozwoju, a nawet odrzucenie przez mamę.
Również mama maluszków, gdy ingeruje się jej w gnieździe, może stracić pokarm albo, co gorsza, odrzucić maluszki.

Dlatego naczelną zasadą naszej hodowli jest nieingerowanie w gnieździe do ukończenia 3-tygodnia życia przez maluszki. Nie robimy do tego czasu żadnych zdjęć maluszków.

 

Zobaczmy na filmie jak maluszek czuje się bezpiecznie w gnieździe i jak sprawdza czy wszystko jest w porządku. Przebudził się, sprawdził, że nic się nie dzieje i dalej poszedł spać. Ale jak widać czujność jest zawsze zachowana. Każdy zapach, każdy najmniejszy szmer budzi jego niepokój.

 

Dopiero po upływie ok. 3 tygodni życia, gdy maluszki są do tego gotowe emocjonalnie, zaczynają wychodzić z gniazda i w swoim tempie, przy pomocy mamy, poznawać świat. Powoli przestają się bać świata.
Cały ten proces zachodzi powoli i każdy króliczek ma swoje tempo. Dlatego nie wykonujemy zdjęć i nie wyjmujemy maluszków z gniazda, póki każdy maluszek z miotu nie będzie na to gotowy.

Piszemy o tym tak obszernie, bo niestety często się zdarza, że potencjalni nabywcy króliczków naciskają na nas i żądają robienia wcześniej zdjęć czy sprawdzania płci. Oczywiście nie ulegamy tym presjom, ale jest nam przykro, że niektóre osoby traktują maluszki jak towar w sklepie, a nie jak żywe zwierzątka, które dopiero co się narodziły, i które czują strach.

 

Od chwili narodzin zapewniamy naszym króliczkom poczucie bezpieczeństwa, dlatego króliczki z naszej hodowli są ufne i przyjaźnie nastawione do świata 🙂


© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2012: Hodowla Teddy od Elizy, All Rights Reserved | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.