(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Maluszki w gnieździe

Poczucie bezpieczeństwa kształtuje się u króliczków od momentu narodzin (więcej w zakładce: Natura króliczka – poczucie bezpieczeństwa).

 

Kilkudniowe maluszki w gnieździe 🙂

(Proszę  zwrócić uwagę jakie są w siebie wtulone – to daje im poczucie bezpieczeństwa).

Gdy są w gnieździe potrzebują spokoju, obecności i zapachu mamy i rodzeństwa. Bardzo niewskazane jest wyciąganie króliczków z gniazda przed ukończeniem 3-tygodnia życia. Może to powodować zbytnią lękliwość maluszka w późniejszym życiu, problemy zdrowotne, problemy w rozwoju, a nawet odrzucenie przez mamę.
Również mama maluszków, gdy ingeruje się jej w gnieździe, może stracić pokarm albo, co gorsza, odrzucić maluszki.

Dlatego naczelną zasadą naszej hodowli jest nieingerowanie w gnieździe do ukończenia 3-tygodnia życia przez maluszki. Nie robimy do tego czasu żadnych zdjęć maluszków.

 

Zobaczmy na filmie jak maluszek czuje się bezpiecznie w gnieździe i jak sprawdza czy wszystko jest w porządku. Przebudził się, sprawdził, że nic się nie dzieje i dalej poszedł spać. Ale jak widać czujność jest zawsze zachowana. Każdy zapach, każdy najmniejszy szmer budzi jego niepokój.

 

Dopiero po upływie ok. 3 tygodni życia, gdy maluszki są do tego gotowe emocjonalnie, zaczynają wychodzić z gniazda i w swoim tempie, przy pomocy mamy, poznawać świat. Powoli przestają się bać świata.
Cały ten proces zachodzi powoli i każdy króliczek ma swoje tempo. Dlatego nie wykonujemy zdjęć i nie wyjmujemy maluszków z gniazda, póki każdy maluszek z miotu nie będzie na to gotowy.

Piszemy o tym tak obszernie, bo niestety często się zdarza, że potencjalni nabywcy króliczków naciskają na nas i żądają robienia wcześniej zdjęć czy sprawdzania płci. Oczywiście nie ulegamy tym presjom, ale jest nam przykro, że niektóre osoby traktują maluszki jak towar w sklepie, a nie jak żywe zwierzątka, które dopiero co się narodziły, i które czują strach.

 

Od chwili narodzin zapewniamy naszym króliczkom poczucie bezpieczeństwa, dlatego króliczki z naszej hodowli są ufne i przyjaźnie nastawione do świata 🙂


© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.