(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Apetyt u króliczka

 

Apetyt u króliczka jest jednym z podstawowych wyznaczników jego zdrowia.

T1 DSCN0961

Zdrowy króliczek ma cały czas apetyt, przy czym króliczki teddy i teddy baranki to prawdziwe obżartuchy :), ile byśmy nie dali im jedzenia, wszystko zjedzą. To, że po zjedzeniu całej porcji pokarmu nadal proszą o jedzenie, nie oznacza, że nadal są głodne, ale że są łakomczuszkami.

Często osoby, które dopiero niedawno stały się szczęśliwymi posiadaczami króliczka teddy/teddy baranka nieświadome łakomstwa swojego pupila dają się nabrać na jego „głodną minkę”.

Dlatego przy karmieniu należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dobowej dawki karmy (zalecenie to nie dotyczy siana, które powinno być zawsze w paśniku – o każdej porze dnia i nocy).

Przekarmienie króliczka jest równie niebezpieczne dla jego zdrowia jak niejedzenie.

Najczęstsze pytania dotyczące karmienia króliczka teddy i teddy baranka: Pytania dotyczące żywienia.

 

Natomiast zawsze brak apetytu u króliczka powinien nas niepokoić.

Gdy nasz pupil nagle traci apetyt, powinien to być dla nas znak ostrzegawczy!

Już nawet jednodniowe niejedzenie przez króliczka – jak podają weterynarze – może doprowadzić do tworzenia się wrzodów w układzie pokarmowym, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszego pupila.

Natomiast kilkudniowe nieprzyjmowanie przez króliczka pokarmu może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jego układzie pokarmowym, a nawet do zagrożenia jego życia.

 

Dlaczego nieprzyjmowanie pokarmu przez króliczka jest aż tak niebezpieczne?

Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że u króliczków kwas solny w żołądku – inaczej niż u człowieka – wydzielany jest przez cały czas. W sytuacji, gdy nie dostarczamy żołądkowi pokarmu, kwas solny zaczyna niszczyć ściany żołądka króliczka, co powoduje owrzodzenia.

Ponadto u królików nie występuje perystaltyka jelit, co oznacza, że króliczek, aby strawić pokarm, a następnie go wydalić, musi go popychać następnym pokarmem. Króliczek musi jeść kilkadziesiąt razy dziennie, czyli praktycznie cały czas. Gdy go obserwujemy, to widzimy, że praktycznie cały czas coś przegryza – najczęściej siano.

W sytuacji, gdy nie je, zgromadzone w układzie pokarmowym jedzenie nie może zostać strawione i zaczynają  się dodatkowo procesy gnilne.

 

Dlatego trzeba zawsze być czujnym, ale też nie panikować, gdy nasz pupilek w danym dniu zje mniej niż zwykle, bo mogą mieć na to wpływ czynniki zewnętrzne. Często np. w trakcie upałów króliczki mają mniejszy apetyt.

Najprostszym sposobem jest sprawdzanie czy zawartość miseczki została zjedzona.

Standardowo teddy/teddy baranki zjadają porcję karmy w ciągu kilku minut, ale są też koneserzy, którzy jedzą powoli, niejednokrotnie kładąc się obok miseczki pilnując, aby nikt im nie zjadł posiłku 🙂

Króliczki teddy to prawdziwe łakomczuszki- poniżej nasze skarby z miotu O (od lewej): Oscarek, Ornella, Otto i Orlando

 

 

cdn.:)

 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *