(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Nasz artykuł: Teddy i teddy baranek

Poniżej przedstawiamy pierwszy w historii teddy w Polsce artykuł o teddy i teddy barankach.

I jeden z nielicznych artykułów o teddy, jakie powstały w  Europie.

Jest nam tym przyjemniej, że artykuł jest naszego autorstwa!

Artykuł pt. „TEDDY  I  TEDDY BARANEK – NOWE RASY KRÓLIKÓW MINIATUROWYCH.”

ukazał się w ogólnopolskim Magazynie„Gołębie i drobny inwentarz” nr 64/2014(3) wydawanego przez Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.

golebie_64-min

Artykuł w pełnej wersji pdf jest dostępny na stronie:

www.pzhgridi.pl/magazyn.php  (str. 44-50).

 

Poniżej pełna treść artykułu. Zapraszamy do lektury:)


 

 

„TEDDY  I  TEDDY BARANEK – NOWE RASY KRÓLIKÓW MINIATUROWYCH.”

 

Tamarysek Champion Czech
Tamarysek z Duhoveho kopce – Champion Czech – samiec teddy o barwie havana

 

 

Od kilku lat, a ostatnio nawet coraz częściej, słyszy się o króliczkach teddy i teddy barankach. Cieszą się one stale rosnącą popularnością. Jednak do dnia dzisiejszego nie ukazała się w Polsce żadna publikacja dotycząca króliczków teddy (krótkouche) i teddy baranków (długouche). Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć te cudowne rasy szerszemu gremium.

 

Historia rasy teddy i teddy baranka.

Rasy teddy i teddy baranek są stosunkowo młodymi rasami, ich historia sięga zaledwie kilkunastu ostatnich lat. Geneza ich powstania nie jest do końca znana. Rasy te powstały w Zachodniej Europie z połączenia różnych ras królików miniaturowych i angory, jako odpowiedź na potrzeby posiadania prześlicznego, łagodnego króliczka na towarzysza dzieci i dorosłych. I jako alternatywa dla psów, bowiem króliczki nie wymagają czasochłonnych spacerów. Coraz szerzej jest bowiem podnoszona kwestia – z psychologicznego punktu widzenia – ogromnego pozytywnego wpływu zwierzątka domowego na rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka. I coraz szerzej się mówi nie tylko o dogoterapii (odnośnie psów), ale także o animoterapii (odnośnie zwierząt ogólnie) polegającej na bliskim kontakcie ze zwierzęciem, a zwłaszcza na przytulaniu i głaskaniu go. A króliczki teddy/teddy baranki doskonale się do roli animoterapeuty nadają.

 

Pierwszy związek hodowców króliczków teddy i teddy baranków – Teddykaninchen-Club powstał w Niemczech już w 2004 r. Następnie w Czechach w 2009 r. powstał Klub chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků (Klub Hodowców Królików Miniaturowych Teddy i Teddy Baranków), przy czym pierwsze króliczki teddy dotarły do Czech już 2006 r.

 

Rasa teddy i teddy baranka jest szczególnie rozpowszechniona w Niemczech, Austrii, Holandii i Czechach. W krajach tych trwają prace o różnym stopniu zaawansowania nad ustaleniem wzorca i nad uznaniem tych ras. Aczkolwiek ogromnym sukcesem w ostatnim czasie jest w Holandii fakt uznania za rasę króliczka teddy o barwie białej z niebieskimi oczami! (vide: zdjęcie Chloe) Tak więc kwestia uznania rasy teddy i teddy baranka jest już tylko kwestią czasu.

Chloe DSCN4801
Chloe: 8-tygodniowa samica teddy po utytułowanych rodzicach – barwa biała z niebieskimi oczami.

 

W Czechach obecnie trwają także bardzo zaawansowane prace nad tymi rasami. Został już – we współpracy z sędziami czeskimi – opracowany projekt wzorca teddy i teddy baranka. W niniejszym artykule – z uwagi na przynależność autora do czeskiego Klubu Hodowców Królików Miniaturowych Teddy i Teddy Baranków oraz bliskie związki z hodowcami czeskimi – przedstawione zostaną szczegółowo kwestie dotyczące ustalania wzorca teddy w Czechach.

Arturek DSCN5157
Arturek: Samiec teddy baranek – biało-czarny srokacz.

  Przyczyny stale rosnącej popularności teddy i teddy baranka.

 

Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania kwestii dotyczących cech rasowych oraz samego wzorca teddy i teddy baranka warto zastanowić się nad pytaniem czym rasa teddy i teddy baranka zasłużyła sobie na stale rosnącą popularność?

Wydaje się, że jest kilka powodów, dla których króliczki teddy i teddy baranki są niezwykłymi zwierzątkami domowymi:

 

1. Stanowią doskonałą animoterapię, bowiem uwielbiają się przytulać – głaszcząc i przytulając teddy/teddy baranki, zwłaszcza dzieci, zaspokajają swoją potrzebę bliskości ze zwierzątkiem.

Teddy/teddy baranki wyglądają bowiem jak słodkie, pluszowe zabawki z uwagi na swoją sierść, i takie są, bo uwielbiają się przytulać. Teddy/teddy baranki są „okropnymi” pieszczochami, a w stosunku do dzieci w szczególności. Poza faktem, że jest to przeurocze, ma to ogromny pozytywny wpływ na dalszy rozwój emocjonalny i psychiczny dzieci. A i u dorosłych mają ogromny pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, bowiem przy teddy/teddy baranku nie można się nie „odstresować”.

 

2. Odznaczają się niezwykle łagodnym, miłym charakterem i czułością (vide: zdjęcie Adelka)

3. Przywiązują się do człowieka obdarzając go ogromnym zaufaniem, przez co

 

4. Są idealnym towarzyszem dla dzieci i dorosłych. Trzeba podkreślić, że teddy nie tylko lubią dzieci, one je wprost uwielbiają. Zadziwiające jest, że króliczki teddy, aby się zaprzyjaźnić z osobą dorosłą potrzebują trochę czasu, natomiast z dziećmi zaprzyjaźniają się do razu…

 

5. Ponadto są zwierzątkami niezwykle czystymi i niekłopotliwymi.(vide: zdjęcie Natalka z młodymi)

 

Czyż to nie wystarczające powody, aby stać się szczęśliwym posiadaczem teddy czy teddy baranka?

Jak widać na stale rosnącą popularność teddy i teddy baranka w Polsce, chyba tak…

 

Willie 5 mcy na web2 DSCN5104
Willie: Cecha rasy teddy – długa sierść na uszach – samiec teddy o ubarwieniu albinotycznym.

 

Teddy i teddy baranek w Polsce.

Króliczki teddy stają się obecnie jednymi z głównych ras króliczków obecnych w naszych domach jako zwierzątko domowe. (vide: zdjęcie Havanka) Rośnie także popularność teddy baranków, ale na razie są jeszcze mniej znane od teddy (vide: zdjęcie Arturek).

I jak to zwykle bywa, życie wyprzedziło regulacje i rasa teddy i teddy baranka w świadomości społecznej i w domach wielu Polaków stała się faktem, wyprzedzając  powstanie wzorca i oficjalne uznanie rasy. Co oczywiście nie dziwi, bo proces stabilizowania rasy i ustalania wzorca rasy jest żmudny i długofalowy.

Ale i w Polsce zostały już podjęte działania w celu uznania rasy tedy i teddy baranka. I wydaje się, że również w Polsce kwestia ustalenia wzorca i uznania rasy teddy i teddy baranka jest już tylko kwestią czasu.

Martwić może jedynie fakt, że nie ma w Polsce – odmiennie niż w Czechach – współpracy nad ulepszaniem rasy teddy i teddy baranka. W Polsce na dzień dzisiejszy istnieją nieliczne oficjalne, zarejestrowane hodowle teddy (2-3 łącznie z hodowlą autora), reszta zaś to niestety pseudohodowle (posiadające króliczki mające niewiele wspólnego z króliczkami teddy czy teddy barankami), dodatkowo nastawione wyłącznie na zysk, niejednokrotnie połączony z męczeniem lub przedmiotowym traktowaniem zwierząt lub jako pole doświadczalne dla  – niedozwolonego z punktu widzenia zdrowia zwierząt – łączenia króliczków teddy (krótkouche) z teddy barankami (długouche).

Natomiast w przypadku teddy baranka mamy tylko jedną oficjalną hodowlę w Polsce (autora artykułu). Tak więc na dzień dzisiejszy  – proces tworzenia rasy teddy i teddy baranka w Polsce –  siłą rzeczy, prowadzony jest jedynie w oparciu o materiał genetyczny pochodzący z hodowli czeskich (nota bene wyjątkowo dobry materiał). Przy czym należy podkreślić, że współpraca z hodowcami czeskimi jest bardzo owocna (o czym szerzej niżej).

Natomiast plusem tworzenia rasy teddy/teddy baranka w Polsce w oparciu o ustabilizowany materiał genetyczny pochodzący z Czech jest możliwość oparcia wzorca tych ras na przygotowanym już wzorcu czeskim, co oczywiście znacznie przyspieszy proces ustalania wzorca teddy/teddy baranka w Polsce.

Dlaczego wystawianie i ocenianie rasy  teddy i teddy baranka jest aż tak ważne?

Istotnym mankamentem w zakresie rozwoju rasy teddy i teddy baranka w Polsce jest brak możności wystawiania króliczków teddy/teddy baranków na wystawach w Polsce i poddawania ich ocenie, co w sposób istotny wpłynęłoby na doskonalenie rasy teddy/teddy baranka i przyspieszenie ustalenia wzorca ras oraz ich uznanie.

W Polsce dotychczas króliczki teddy i teddy baranki nie były wystawanie. I można je było głównie znaleźć w anonsach internetowych dotyczących sprzedaży. Ale na szczęście to się zmienia. Związki hodowców królików dostrzegły nową rasę i podjęto działania w celu opracowania wzorca nowej rasy. Wielkim krokiem milowym w zakresie prac nad rasą teddy i teddy baranka w Polsce będzie „III Polska Wystawa Młodych Królików Mszczonów 2014” w dniach 3-5 października 2014 r., organizowana przez 3 związki hodowców: Ogólnopolski Związek Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego, Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Ptaków Ozdobnych oraz Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego Czubatka Polska, gdzie po raz pierwszy w Polsce króliczki teddy i teddy baranki będą wystawiane (poza konkursem) i poddawane ocenie. Ważne jest bowiem, aby nowa powstająca rasa była wystawiana i, aby można było udoskonalać ją.

Pokazywanie bowiem teddy i teddy baranków na wystawach znacząco przyczyni się do ustalenia wzorca tych ras. Utrwalony bowiem zostanie kierunek jakim mają podążać hodowcy tych ras. Bo czymże innym jest wzorzec jak nie wskazówką jak ma wyglądać przedstawiciel danej rasy? A jak go stworzyć bez pokazywania i oceniania królików rasy, której tworzony wzorzec dotyczy?

 

Należy wskazać, że w Czechach, gdzie teddy i teddy baranek jest dużo bardziej popularny, i gdzie istnieje Klub Hodowców Królików Miniaturowych Teddy i Teddy Baranków, także trwają nadal prace nad ustaleniem wzorca i uznaniem rasy. Jednakże różnica jest taka, że w Czechach króliki teddy i teddy baranki są wystawiane i oceniane na wystawach, zaś sami sędziowie są mocno zaangażowani w proces tworzenia ww. ras (jak już wyżej wskazano czeski projekt wzorca rasy teddy i teddy baranka został opracowany we współpracy z sędziami czeskimi). Co oczywiście przyczynia się do stabilizowania rasy, bowiem dalsze prace hodowlane kontynuowane są z udziałem najlepszych osobników spośród wszystkich hodowli. Istotna jest też możliwość – właśnie podczas wystaw – porównywania osobników  z różnych hodowli, co daje też istotną informację dla danego hodowcy czy jego króliki są w górnej czy w dolnej granicy punktacji.

Podkreślenia wymaga także, że wystawy teddy i teddy baranków w Czechach odbywają się regularnie 3-4 razy w roku. I co najważniejsze, w Czechach osobniki nie osiągające pewnego pułapu punktowego, nie są kierowane do rozrodu w hodowli.

Ponadto – co jest również istotne – hodowca teddy i teddy baranka w Czechach – na bieżąco uzyskuje informację podczas wystawy, które z jego osobników przedstawiają wartość hodowlaną, do czego znacząco przyczynia się fakt ustalenia na wystawach określonych kategorii wiekowych królików i możliwość zdobycia tytułu najlepszego samca/samicy w danej kategorii wiekowej. W Czechach bowiem króliczki teddy podzielono na kategorie:

  1. Baby samiec/samica – w wieku 3- 6 miesięcy,
  2. Młody samiec/samica – 6-12 miesięcy;
  3. Dorosły samiec/samica – 1 rok-3 lata;
  4. Senior samiec/samica – wiek powyżej 3 lat.

Dodatkowo można otrzymać tytuł najlepszego królika danej wystawy.

I co najistotniejsze wybierany jest champion Czech, czyli wyjątkowy wśród najlepszych z rasy teddy/teddy baranka, odzwierciedlający najbardziej pożądane cechy rasy. Zdobycie tytułu championa jest szczególnym wyróżnieniem, który bardzo trudno zdobyć – trzeba bowiem uprzednio zdobyć 3 tytuły oczekującego na tytuł championa na trzech wystawach teddy/teddy baranka. Zdobycie czwartego tytułu upoważnia do otrzymania tytułu championa. Aby zaś zdobyć tytuł oczekującego na tytuł championa trzeba zdobyć 94 punkty (na 100 możliwych) w ocenie podczas wystawy. Przy czym pułap punktowy jest stale podwyższany – do 2013 roku były to 93,5 punkty. Czyli często zdarza się, że uzyskanie tytułu championa może zająć do 2-3 lat. O stopniu selekcji do tytułu championa świadczyć może fakt, że dotychczas w historii Czech było jedynie 14 królików teddy/teddy baranków z tytułem championa (łącznie samic i samców). Dla teddy w Polsce istotne jest, że dwa z tych championów obecnie tworzą linię teddy w Polsce (w hodowli autora).

Dzięki takiemu podejściu do prac nad ustaleniem wzorca – jak się wydaje – Czesi będą mieli szybciej niż Polacy uznany wzorzec teddy i teddy baranka oraz ładniejsze osobniki, gdyż wszyscy zgodnie – zarówno hodowcy, jak i sędziowie – pracują nad ulepszaniem rasy tedy i teddy baranka.

 

Integracja międzynarodowa w zakresie tworzenia rasy teddy i teddy baranka.

Należy zwrócić uwagę na coraz większą integrację międzynarodową w kwestii rasy teddy i teddy baranka mającą na celu ustalenie wspólnego wzorca tych ras.

Prawdopodobnie we wszystkich krajach (na pewno w Czechach, Niemczach i Polsce) powstanie jeden bardzo zbliżony wzorzec teddy i teddy baranka. Zresztą już teraz czeski projekt wzorca oparty został na wstępnym założeniach niemieckich (w Niemczech nie opracowano jeszcze oficjalnego projektu wzorca teddy ani teddy baranka), zaś wzorzec polski powstaje w oparciu o projekt wzorca czeskiego.

Zasługujący na szczególne uznanie jest fakt ogromnego zaangażowania hodowców czeskich w powstanie i ulepszanie rasy teddy i teddy baranka Polsce. Hodowcy czescy nie tylko w pełnym oddaniem przekazują najlepsze okazy do hodowli, ale również przekazali dwa championy Czech (samca i samicę) do utworzenia linii teddy barwy  havana w Polsce (do hodowli autora). I rzeczywiście championy posiadają idealny materiał genetyczny (pożądany genotyp), bowiem mają ustabilizowane cechy rasy teddy, w tym zwłaszcza pożądane krótkie uszy oraz barwę sierści, bo same będąc barwy havana dają potomstwo jedynie barwy havana (vide: zdjęcie championów Czech Tamaryska i Chelsei oraz  miotu po nich  – Arielki).

 

Dlaczego prace nad powstaniem wzorca rasy są tak trudne?

Otóż jak w przypadku powstawania każdej rasy należy określić cechy rasy teddy/teddy baranka oraz ustabilizować barwę sierści i oczu (czyli de facto ustalić genotyp). Co nie jest sprawą prostą, należy bowiem określić cechy idealnego przedstawiciela rasy teddy/teddy baranka oraz jednocześnie określić cechy, które będą uznawane za poważne wady.

W Polsce – jak już wyżej wskazano – mamy dodatkowo ten problem, że istnieją nieliczne oficjalne hodowle rasy teddy, lecz jedynie jedna z nich uczestniczy w pracach nad ulepszaniem rasy teddy (hodowla autora). Zaś w zakresie teddy baranków mamy jedną oficjalną hodowlę (autora artykułu).

 

Ponadto istotnym problemem występującym obecnie przy ustalaniu wzorca czeskiego (który  to problem zapewne pojawi się także przy ustalaniu wzorca polskiego) jest istotna rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami hodowców i nabywców króliczków teddy/ teddy baranków. Jest to problem o tyle złożony, że – jak wskazano – teddy i teddy baranki mają użytkowość jedynie jako zwierzątko domowe, tak więc preferencje nabywców króliczków co do barwy sierści i barwy oczu są szczególnie ważne.

Hodowcy czescy ustalając wzorzec rasy pragną doprowadzić do ustalenia kilku podstawowych barw teddy i teddy baranka, przy czym preferowane są króliczki jednobarwne. Co szczególnie widać na wystawach teddy, gdzie szanse na zdobycie tytułu najlepszego królika czy zdobycie tytułu oczekującego na tytuł championa ma jednobarwny królik w podstawowej barwie (biały, czarny, żółty, czerwony, havana, niebieski, rzadziej syjamski).

Natomiast preferencje nabywców króliczków są zupełnie odmienne. Największe zainteresowanie wzbudzają króliczki wielobarwne, czy chociażby te o rysunku holenderskim. Zaś króliczki jednobarwne cieszą się mniejszym zainteresowaniem. (vide: zdjęcie Ginnie, zdjęcie Mona)

Może przy ustalaniu wzorca polskiego  warto by rozważyć – za Klubem niemieckim Teddykaninchen-Club – możliwość występowania wszystkich odmian barw i rysunku. W Niemczech bowiem dopuszcza się oprócz ww. barw podstawowych m.in. kolory: kremowy, apricot, kremowo-niebieski, podpalany oraz rysunek holenderski, japoński, płaszczowy, roński, „biała głowa” czy hototski.

 

Natomiast należy zauważyć, że już całkowita rozbieżność pomiędzy hodowcami a nabywcami króliczków występuje w zakresie preferowanej barwy oczu.

Najbardziej podobają się i najbardziej poszukiwane są króliczki z niebieskimi oczami (co autor obserwuje także w Polsce w odniesieniu do własnej hodowli). Natomiast w Czechach niebieski kolor oczu dopuszczalny jest jedynie w przypadku jednobarwnych królików o kolorze białym. Króliczki o innym ubarwieniu z niebieskimi oczami nie mogą być oceniane na wystawach teddy i teddy baranków. (vide: zdjęcie Christie)

I w tym zakresie warto byłoby rozważyć przyjęcie rozwiązań niemieckiego Teddykaninchen-Club, gdzie wprawdzie zaleca się oczy ciemne, ale dopuszczalne są oczy o kolorze niebieskim, i nie stanowi to wady.

Jest to problem, przed którym staną także polskie służby ustalające wzorzec teddy i teddy baranka. Jak daleko ma bowiem iść ingerencja w tym zakresie i, czy należy całkowicie pominąć preferencje społeczne w przypadku króliczka, który ma służyć ludziom jako zwierzątko domowe. Powstaje pytanie czy – chociaż  w tym przypadku – nie należałoby uwzględnić również zdania nabywców, dla których tak naprawdę króliczki teddy/teddy baranki są hodowane.

O ile bowiem w zakresie kształtu ciała, typu sylwetki, wagi ciała, długości uszu czy struktury włosa należy przyjąć sztywne ustalenia we wzorcu rasy teddy i teddy baranka, o tyle w zakresie barwy sierści, rysunku i barwy oczu należałoby przyjąć rozwiązania elastyczne, dopuszczając wszelkiego rodzaje umaszczenia i koloru oczu, z ewentualnym wskazaniem we wzorcu preferowanych typów umaszczenia i rysunku. Można bowiem ustalić rozwiązania przejściowe np., że króliczki o barwie innej niż podstawowa będą podlegały niższej punktacji na wystawach do czasu ustabilizowania barwy. Rozwiązań jest wiele.

Ale z pewnością najgorszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie kwestii kolorowych czy niebieskookich teddy/teddy baranków poza regulacją, bo wobec tak silnej presji społecznej na kolorowe teddy nadal będą istniały pseudohodowle, które będą proponowały – poza jakąkolwiek kontrolą – takie właśnie teddy/teddy baranki.

W ocenie autora jest duża szansa, że w stosunkowo krótkim czasie uda się ustabilizować także różnokolorowe barwy króliczków teddy/teddy baranków. Będzie to trwało oczywiście dłużej niż w przypadku króliczków jednokolorowych, ale – przy konsekwentnej hodowli –  jest do przeprowadzenia.

 

Prace nad ustaleniem wzorca teddy i teddy baranka na przykładzie Czech.

Oczywiście wszystko jest kwestią względną i subiektywną, jednakże w ocenie autora artykułu – z uwagi na znakomite rezultaty w postaci przepięknych wyhodowanych osobników teddy i teddy baranków – na szczególną uwagę zasługują prace prowadzone w Czechach nad rasą teddy i teddy baranka. W Czechach jest około 20 znaczących hodowli teddy i teddy baranków. Są one zarejestrowane w Klubie Hodowców Królików Miniaturowych Teddy i Teddy Baranków i wspólnie pracują nad stabilizacją rasy teddy/teddy baranka. Jak już wskazano co najmniej 3 razy w roku odbywa się wystawa teddy, gdzie wybierani są zwycięzcy w różnych kategoriach tak, aby promować te rzeczywiście najlepsze osobniki. I wybierany jest najlepszy baby samiec/samica (wiek 3 -6 miesięcy), najlepszy młody samiec/samica (6-12 miesiecy), najlepszy dorosły samiec/samica (1 rok- 3 lata), najlepszy senior samiec/samica (powyżej 3 lat), a także najlepszy królik wystawy.

Ponadto bardzo istotna dla stabilizowania rasy jest wymiana najlepszych samców prowadzona pomiędzy czeskimi hodowcami. Powszechnie praktykowane jest, że dany samiec, który zdobył tytuły na wystawach czy daje stabilne mioty w zakresie danego pożądanego koloru (tzw. ustabilizowany kolor) i długości uszu jest przekazywany innemu hodowcy na jakiś czas w celu otrzymania pożądanych, dobrych z punktu widzenia cech teddy i teddy baranka, miotów, a następnie przekazywany jest innemu hodowcy.

Widoczny jest wspólny cel hodowców nad ustaleniem rasy teddy i teddy baranka.

Czesi wprawdzie docelowo chcą osiągnąć ideł teddy o długości uszu 5-5,5 cm,  jednakże na razie próby takiego zapisu spotkały się (i jak się wydaje na obecnym etapie słusznie) z ogromnym sprzeciwem ze strony hodowców czeskich. Rasa ta bowiem jest na tyle młoda, że bardzo trudno jest utrzymać takie parametry długości uszu. Często bowiem zdarza się, że u rodziców z krótkimi uszami rodzi się (czemu trudno się dziwić, skoro stabilizowanie danej cechy trwa i do 12 pokoleń – jak to ma miejsce przykładowo w stabilizowaniu koloru) rodzą się młode o długości uszu 7 i więcej centymetrów. Na razie więc celem hodowlanym Klubu jest długość uszu 6,5 cm poprzez stopniowe jej zmniejszanie w ciągu kilku lat od obecnego pułapu 7 cm. Na razie jedyne co można i co się robi, to dopuszczanie do hodowli samców teddy z jak najmniejszą długością uszu. W drodze praktyki ustalono bowiem, że dziedziczenie długości uszu w przeważającej ilości przypadków następuje ze strony samca. I samiec z krótkimi uszami gwarantuje krótkie uszy u potomstwa. (vide: zdjęcie Balbinka)

Ponadto istotna jest naturalna selekcja zwierząt do hodowli, którą Czesi przeprowadzają ze szczególną  dokładnością. Do dalszej hodowli wybierane są króliki najlepsze, zarówno pod względem cech rasowych, jak i cech charakteru. Cechy charakteru teddy są bardzo istotne z uwagi na ich przeznaczenie, jakim jest bycie towarzyszem dzieci  i dorosłych i zaspokajanie ich potrzeby obcowania ze zwierzątkiem.

Wszystko to powoduje, że króliczki teddy pochodzące z Czech mają w miarę ustabilizowane cechy rasy i odmiany barwne oraz cechy charakteru. Przy czym nie jest to czysto teoretyczne stwierdzenie, lecz poparte doświadczeniami autora, którego –  z uwagi na ww. okoliczności – wszystkie króliki w hodowli pochodzą z renomowanych hodowli czeskich.

 

Cechy rasy teddy i wzorzec rasy.

 

Króliczki teddy (oficjalnie: perski karzełek pluszowy) powstały ze skrzyżowania angory, królika lisiego i barwnych królików miniaturowych (niektórzy twierdzą, że także z połączenia z brodaczami belgijskimi). Ale tym m.in. różnią się od angory, że nie trzeba im przycinać sierści. Sierść bowiem w dorosłości osiąga długość 5-8 cm i dalej już nie rośnie.

Teddy wyróżniają się wyglądem właśnie ze względu na długą i gęstą sierść oraz duże, wyraziste oczy.

 

Ponadto u teddy istotne są także 3 inne charakterystyczne cechy wyglądu:

1. krótkie uszy o długości 5,6-6,5 cm w Czechach (obecnie do 7 cm), a w Niemczech 4-7,5 cm (idealna długość 5-6,3 cm)

2. piękna grzywka zakrywająca głowę, w tym również oczy (vide: zdjęcie grzywka Havanka)

3. pięknie owłosione uszy rozdzielone długimi włosami (vide: zdjęcie Willie).

 

Samce i samice różnią się od siebie nieznacznie.

Waga teddy wynosi od 0,8 kg do 1,55 kg w Czechach, a od 0,8 kg do 1,7 kg w Niemczech. Przy czym króliczki o wadze poniżej 0,8 kg i powyżej 1,55 kg nie mogą być w Czechach wystawiane (w Niemczech odpowiednio poniżej 1 kg i powyżej 1,5 kg).

Ponadto w Niemczech dozwolone są wszystkie kolory i rysunki teddy.

 

Oczywiście z punktu widzenia hodowców typowych ras użyteczność teddy może się wydawać bardzo ograniczona, bowiem sprowadza się tylko (a w ocenie autora „aż”) do bycia zwierzątkiem domowym. Ale jest to bardzo istotne. Dlatego też w przypadku teddy i teddy baranków bardzo ważna jest cecha charakteru jaką jest potrzeba kontaktu z człowiekiem.

 

Zgodnie z czeskim projektem wzorca rasy teddy, opracowanym przez czeski Klub Hodowców Królików Miniaturowych Teddy i Teddy Baranków – Klub chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků we współpracy z sędziami czeskimi (w tłumaczeniu autora artykułu) cechę rasy teddy stanowi grzywka na głowie. Oznacza to, że sierść na głowie u dorosłego królika musi być długa, przy uszach się rozdzielać i opadać po bokach na oczy królika, prosto przez nos do dołu.

Natomiast wśród wad niedopuszczalnych wyróżnia się m.in. brak lub zbyt krótką grzywkę, sierść krótszą niż 4 cm albo dłuższą niż 9 cm, wagę poniżej 800 g albo powyżej 1,55 kg.

Z uwagi na dążenie do oddzielenia od angory i od królika lisiego (z którymi teddy jest najbardziej zbliżony pod względem okrywy włosowej) bardzo ważną niedopuszczalną wadą u teddy jest struktura sierści jak u angory albo królika lisiego, czy owłosienie uszu jak u angory.

 

Porównując natomiast czeski projekt wzorca z założeniami niemieckimi należy podkreślić, że istotną różnicą między nimi jest dopuszczalna waga teddy, długość uszu oraz omówiona wcześniej barwa okrywy włosowej oraz kwestia rysunku. U Niemców nie dopuszcza się do wystawiania królików teddy o wadze niższej niż 1 kg i wyższej niż 1,5 kg (u Czechów przedział wagowy wynosi 0,8-1,55 kg). U Niemców dopuszczalna długość uszu to 4-7,5 cm, zaś u Czechów formalnie to 5,6-6,5 cm (w praktyce do 7 cm).

 

Porównując natomiast teddy z angorą należy stwierdzić, że zasadnicza różnica między tymi rasami polega na tym, że grzywka u teddy ma zakrywać głowę, podczas gdy u angory grzywka nie może zakrywać oczu. Ponadto u angory uszy mają mieć długość 10-13 cm, a sierść 3,5-6 cm, podczas gdy u teddy uszy mają mieć długość 5,6-6,5 cm, a okrywa włosowa 5-8 cm. Ponadto w odróżnieniu od angory, teddy nie wymaga systematycznego strzyżenia, bowiem sierść osiąga swoją długość i pozostaje stała (aczkolwiek, gdy skróci się sierść teddy, to powraca ona do poprzedniej długości, z wyjątkiem grzywki, która niestety często nie odrasta).

Cechy rasy teddy baranek i wzorzec rasy.

 

Teddy baranki wyróżniają się – analogicznie jak teddy – wyglądem ze względu na długą i gęstą sierść, duże, wyraziste oczy oraz grzywkę zakrywającą głowę (w tym również oczy).(vide: zdjęcie Izzie)

Ponadto u teddy baranków charakterystyczne są długie, opadające uszy u nasady tworzące tzw. koronę. Uszy są zwieszone po obu stronach głowy w kształcie podkowy. Rozpiętość uszu mierzona przez głowę wynosi 22-28 cm w Czechach (22-26 cm w Niemczech).

Samce i samice różnią się od siebie nieznacznie.

Waga teddy baranków wynosi od 0,9 kg do 2,0 kg w Czechach, a od 1,3 kg do 2,0 kg w Niemczech Idealna waga teddy baranka w Czechach to 1,5-1,75 kg, zaś w Niemczech idealna waga samicy to 1,6 – 1,9 kg, a samca 1,6-1,8 kg.

Na szczególną uwagę zwraca jeszcze spokojniejszy i łagodniejszy charakter niż u teddy. Powiedzenie „łagodny jak baranek” w pełni opisuje teddy baranki.(vide: zdjęcie Millie).

 

Zgodnie z czeskim projektem wzorca rasy teddy baranka, opracowanym przez czeski Klub Hodowców Królików Miniaturowych Teddy i Teddy Baranków – Klub chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků we współpracy z sędziami czeskimi (w tłumaczeniu autora artykułu) cechę rasy teddy baranka stanowi – analogicznie jak u teddy – grzywka na głowie oraz półdługa sierść na uszach.

Natomiast wśród wad wyróżnia się strukturę sierści jak u angory albo królika lisiego z uwagi – analogicznie jak u teddy – na dążenie do oddzielenia teddy baranka od angory i królika lisiego.

Zdj Balbinka 10 tyg na web2 DSCN4576
Balbinka: 10-tygodniowa samica teddy po ojcu z tytułem najlepszego dorosłego samca – warto zwrócić uwagę na szczególnie krótkie uszy i przepiękną puszystą sierść..

 

Dlaczego ustalenie wzorca teddy i teddy baranka i uznanie tych ras jest aż tak potrzebne?

Istnieją cztery zasadnicze powody:

 

1) Utrzymanie cech rasy – to, co zostało już stworzone wieloletnim wysiłkiem hodowców, aby nie zostało zaprzepaszczone, musi znaleźć ramy prawne. W przeciwnym razie jakiekolwiek działania na rzecz partykularnych (zazwyczaj finansowych) interesów podejmowane przez niektórych, zwłaszcza pseudohodowców, mogą zaszkodzić rasie teddy i teddy baranka.Przy króliczkach teddy – z uwagi na małą liczebność miotów – istnieje bowiem bardzo duża pokusa, aby – ze względów czysto finansowych – do rozrodu przeznaczać samice większe (czyli zazwyczaj z niepożądanymi długimi uszami i dużą wagą) w celu zwiększenia liczebności miotu. A należy pamiętać, że utrwalanie cechy krótkich uszu jest procesem bardzo żmudnym i doprowadzenie do powtarzalności tej cechy jest bardzo trudne, natomiast bardzo łatwo zaprzepaścić ten proces poprzez wprowadzenie osobnika z długimi uszami do rozrodu.

 

2) Wskazanie osobom, które chcą kupić teddy i teddy baranka jak w rzeczywistości przedstawiciel tej rasy powinien wyglądać – czyli czysto pragmatyczny i edukacyjny powód.Przy czym bardzo budująca jest okoliczność, że rośnie świadomość społeczna w zakresie „rasowości” króliczków. O ile jeszcze kilka lat wcześniej ważne było, aby kupić jakiekolwiek króliczka (najczęściej w sklepie zoologicznym), o tyle obecnie coraz ważniejsze jest jego pochodzenie. Osoby kupujące króliczki dostrzegają jak ważne jest posiadanie rodowodu, czyli udokumentowanego pochodzenia króliczka. I wyjściem tym potrzebom naprzeciw będzie ustalenie wzorca rasy teddy i teddy baranka.

 

3) Ponadto budowanie świadomości społecznej odnośnie potrzeby posiadania rodowodu przez króliczki oraz konsekwencji pochodzenia zwierząt z nieoficjalnych hodowli, zagrożonych nieodpowiedzialnym chowem wsobnym.

Przy czym należy zauważyć, że problem konsekwencji chowu wsobnego jest zwłaszcza bardzo widoczny w przypadku króliczków teddy i jest bardzo dużym problemem społecznym. Pamiętajmy, że teddy mają pełnić głównie rolę użytkową jako towarzysz małych dzieci zaspokajający potrzebę przyjaciela. A każda śmierć małego zwierzątka w przypadku dzieci niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje psychiczne. I nie jest to czysto teoretyczne stwierdzenie, bowiem – jak wynika z informacji uzyskanych od lekarzy weterynarii specjalizujących się w zajęczakach – z powodu wad genetycznych wynikających z chowu wsobnego eutanazji poddawanych jest szereg króliczków (nawet do kilkunastu miesięcznie w danej klinice), przy czym czasem są to króliczki przed ukończeniem 3 miesiąca życia. To bardzo dużo dziecięcych i króliczych tragedii.

 

4) Ograniczenie nielegalnych hodowli teddy i teddy baranków, w których króliki niewiele mają wspólnego z teddy czy teddy barankami, a są sygnowane jako rasa teddy/teddy baranek przez osoby – jak wyżej wskazano – stosujące nieodpowiedzialny chów wsobny, a także nieuwzgledniające specyfiki hodowli króliczków teddy i teddy baranków.

Bowiem brak wzorca danej rasy stanowi furtkę dla nadużyć kosztem zwierząt. Pamiętajmy bowiem, że najlepsze osobniki do rozrodu hodowcy zostawiają w swoich hodowlach albo nabywają między sobą, i nie są one sprzedawane na zewnątrz, w tym pseudohodowcom. Czyli już na starcie pseudohodowcy nie dysponują najlepszym materiałem genetycznym.

Ponadto przy króliczkach teddy/teddy barankach szczególnie istotne jest dobieranie osobników pod kątem cech charakteru i potrzeby przebywania z człowiekiem. Dlatego tak ważne jest usuwanie z dalszego rozrodu osobników przejawiających np. agresję (jak wiadomo skłonność do agresywnych zachowań jest dziedziczna), a czego nie praktykuje się w pseudohodowlach.

Należy jednocześnie podkreślić, że hodowla teddy /teddy baranków jest zalecana jedynie dla doświadczonych hodowców z uwagi na wyjątkową wrażliwość teddy/teddy baranków na zmiany (i związaną z tym wysoką umieralność w przypadku najmniejszej zmiany parametrów żywieniowych czy środowiskowych). Ponadto czasochłonna jest pielęgnacja sierści króliczków z uwagi na jej skłonność do filcowania się.

Jednocześnie hodowla teddy/teddy baranków jest specyficzna. Bowiem bardzo istotnym warunkiem prawidłowego rozwoju teddy/teddy baranka jest… ogromna uczuciowość hodowcy. Do prawidłowego rozwoju króliczków teddy/teddy baranków konieczne jest zapewnienie im bliskości z człowiekiem. Teddy/teddy baranki mają ogromną potrzebę przytulania, która musi zostać codziennie zaspokojona (każdy króliczek w hodowli musi mieć codzienną porcję głaskania i przytulania). W przeciwnym wypadku u króliczka mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości, a nawet choroby. I może to jest jakiś powód tego, że zarówno w Polsce jak i w Czechach hodowcami teddy/teddy baranków są wyłącznie kobiety…

 

Powyższe wskazuje, że potrzeba powstania wzorca teddy i teddy baranka jest ogromna. Z uwagi zaś na użyteczność obu ras jako zwierzątek domowych, ma szczególny wymiar społeczny.

Należy zatem mieć nadzieję, że te piękne rasy królików miniaturowych szybko uzyskają w Polsce swój wzorzec rasy i zostaną uznane za rasę oraz, że teddy i teddy baranki będą się cieszyć nadal tak wielką popularnością, przysparzając wiele radości z obcowania z przemiłym, cudownym pluszaczkiem…

 

Autor: Eliza T.

—-

Przypisy:

Artykuł jest częścią powstającej pierwszej w Polsce książki o króliczkach teddy i teddy barankach autorstwa Elizy T. (hodowla „Teddy od Elizy”), zawierającej szereg porad jak być posiadaczem zdrowego i szczęśliwego teddy/teddy baranka, która ukaże się wkrótce w sprzedaży (szczegóły na stronie hodowli: www.e-teddy.pl).

 

Wszystkie zdjęcia w artykule pochodzą z prywatnych zasobów autora artykułu i przedstawiają króliczki z hodowli autora –  hobby hodowli teddy i teddy baranków „Teddy od Elizy”.

Autor artykułu prowadzi zarejestrowaną hobby hodowlę teddy i teddy baranków „Teddy od Elizy” w Warszawie (prowadzi jedyną oficjalną hodowlę teddy baranków w Polsce, oraz jedną z 2-3 oficjalnych hodowli teddy). Jest członkiem  Ogólnopolskiego Związku Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza oraz członkiem zagranicznym Klubu chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků w Czechach. Ściśle współpracuje z hodowcami czeskimi nad udoskonalaniem rasy teddy i teddy baranków. Współpracuje także nad tworzeniem wzorca teddy i teddy baranka w Polsce.

 

W artykule wykorzystano informacje z oficjalnej strony czeskiego Klubu chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků www.zakrsly-teddy.webnode.cz, niemieckiego Teddykaninchen-Club  www.teddykaninchen-club.de, jak również materiały ze strony hodowli „Teddy od Elizy” – www.e-teddy.pl.

——–

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.