(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Jak zostać przyjacielem króliczka?

 

Co zrobić, aby nasz pupil czuł się bezpiecznie i postrzegał nas jako przyjaciela?

 

Oto dekalog bycia przyjacielem króliczka 🙂

 Pamiętajmy, że odpowiednikiem norki w naturze jest klatka i domek (tarasik), dlatego:

1) Dajemy króliczkowi swobodę co do aranżacji własnej klatki, nie zmuszamy go do ustawień na siłę, np. jeśli kuweta ma stać na środku, to niech tak zostanie

2) Gdy posprzątamy klatkę, pamiętajmy, aby ponownie ustawić wszystko na swoim miejscu, zgodnie z aranżacją króliczka. Niedopuszczalne (w ocenie króliczka) jest zwłaszcza przestawianie kuwety czy zamienianie domku z kuwetą!

3) Nie wyciągamy króliczka z klatki, gdy nie ma na to ochoty, co najczęściej oznajmia wyrywaniem się. Króliczek ma swój charakter, samopoczucie itd. I może po prostu nie mieć ochoty na spacery poza klatką, może chce sobie pospać czy odpocząć. Uszanujmy to.

4) Nie sprzątajmy klatki, gdy króliczek jest wewnątrz, to go bardzo stresuje. Dajemy króliczkowi w tym czasie pohasać sobie po mieszkaniu.

5) Króliczek lubi sprzątanie klatki zwłaszcza, gdy wie, że po sprzątnięciu klatki dostanie nagrodę w postaci swojego ulubionego przysmaku np. suszonego jabłuszka (króliczki są bardzo inteligentne i szybko się uczą poprzez system nagród, o czym szerzej w zakładce: Inteligencja króliczka)

6) Bardzo ważne: Nie przeszkadzajmy króliczkowi w trakcie jedzenia. Jedzenie to dla króliczków teddy/teddy baranków to niemalże świętość. Przeszkadzanie w trakcie jedzenia, szczególnie karmy, może budzić ich agresję i utratę zaufania do nas.

7) Nie zostawiajmy króliczka sam na sam ze zwierzętami, które są jego naturalnymi wrogami, czyli np. z kotem czy psem. Zasadę tę stosujemy niezależnie od tego czy króliczek będzie w klatce czy poza nią. Ponadto nawet jeśli króliczek jest zaprzyjaźniony z innym zwierzęciem, który jest domownikiem, nigdy nie zostawiamy ich razem bez naszego nadzoru! I nawet jeśli wydają się oni być przyjaciółmi !

8) Nie dajemy króliczka na ręce rodzinie, koleżankom czy gościom – czyli wszystkim osobom, które nie są domownikami! To bardzo króliczki stresuje, niemalże przeraża, i może powodować agresję wynikającą ze strachu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy osoby te mają koty czy duże psy i są ich zapachem przesiąknięte. Króliczki mają bardzo czuły węch!
Cdn 🙂

 

==

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.