(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Ochrona króliczka w trakcie upałów

 T2 DSCN1004

 

Pamiętajmy, aby chronić króliczka przed przegrzaniem, zwłaszcza w trakcie upałów!

Chrońmy króliczki przed upałem.

Nigdy nie wystawiajmy króliczka ani klatki, w której się znajduje, na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani wysokich temperatur!

 

Króliczki bardzo ciężko radzą sobie z upałem. Są w stanie kontrolować temperaturę ciała jedynie w temperaturze otoczenia od 0 st.C do 30 st.C.!

W wyższej temperaturze dochodzi do hipertermii, która może się skończyć śmiertelnie.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż króliczki nie mają gruczołów potowych.

Ich ochrona przed przegrzaniem jest bardzo ograniczona, możliwa jest jedynie przez przyspieszenie oddechu lub poprzez małżowinę uszną.

_______________________________________________________________________________________

Radzimy obciąć sierść króliczkowi na bardzo krótko!

Z uwagi na corocznie powtarzające się ekstremalne wysokie temperatury powietrza, przez  wielu dni przekraczające 30 stopni C, u wielu króliczków teddy i teddy baranków występuje dodatkowe linienie czyli utrata sierści (oprócz wiosennego i jesiennego). Poprzez utratę sierści organizm króliczka próbuje radzić sobie z upałami i gorącem.

Bardzo prosimy o pilnowanie tej kwestii i regularne wyczesywanie pupilka w celu uniknięcia połykania sierści i tworzenia się tzw. bezoarów (kul włosowych).

Zalecamy również przycięcie sierści na bardzo krótko! Pozwoli to nie tylko na uniknięcie połykania sierści przez króliczka i tworzenia się bezoarów oraz da znaczącą ochłodę naszemu pupilowi. Więcej w zakładce: Pielęgnacja sierści króliczka teddy.

Pamiętamy oczywiście o wszystkich zaleceniach dotyczących upałów!

 


Pamiętajmy, aby króliczek miał zawsze dostęp do świeżej wody, zwłaszcza w upały!

 

Chrońmy króliczki przed upałem (patrz: wyżej).

Jak wyżej wskazano króliczki nie mają gruczołów potowych.

Ich ochrona przed przegrzaniem jest bardzo ograniczona, możliwa jest jedynie przez przyspieszenie oddechu lub poprzez małżowinę uszną.

Dlatego w trakcie upałów tak ważne jest, aby króliczek miał zawsze stały dostęp do wody.

Dobrze działa włożenie do klatki butelki z zimną wodą, aby króliczek mógł się chłodzić.

 


 

Pamiętajmy także, aby chronić króliczka przed przeciągami w trakcie upałów!

 

Niemal równie ważna jak ochrona przed przegrzaniem jest ochrona króliczka przed przeciągami.

Króliczki teddy są bardzo wrażliwe na przeciągi i pozostawanie w przeciągu może się dla nich skończyć katarem (nie mylić z katarem zakaźnym) albo innymi powikłaniami zdrowotnymi.

 

Ogólnie trzeba dbać to, aby króliczka w żaden sposób nie osłabiać, a tym samym nie narażać na różne inne choroby wynikające z osłabienia organizmu.

Pamiętajmy – a co już wielokrotnie podkreślaliśmy – że są to bardzo malutkie króliczki tzw. karzełki i jednocześnie bardzo wrażliwe.

Tym samym ich zdolności walki z ewentualną chorobą są zdecydowanie słabsze niż króliczków większych ras. A niestety okres inkubacji choroby jest jednocześnie dużo szybszy niż u większych ras.


 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.