(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Siano

Siano jest jednym z najistotniejszych elementów składowych pożywienia króliczka. Jest jednym z podstawowych elementów wpływających na proces trawienia.

Yvo 7 tyg webDSCN2355

Wybór odpowiedniego siana jest bardzo ważny, bowiem układ pokarmowy króliczków teddy i teddy baranków jest bardzo wrażliwy (nieodpowiednie siano może powodować m.in.problemy z kałem).

Zalecamy siano dobrej jakości, najlepiej prosto od gospodarza (pamiętajmy, że siano musi być odparowane – świeżo zebrane siano absolutnie się nie nadaje dla króliczków), z traw nie nawożonych chemicznie.

Najlepszym sianem – najczęściej podawanym przez nas – jest siano z koniczyną. Koniczyna bardzo dobrze wpływa na trawienie i ogólnie na rozwój króliczka.

Więcej o koniczynie w zakładce: Suszone zioła i warzywa.

Natomiast nie zalecamy siana z dodatkiem ziół, zwłaszcza dla małych króliczków. Mając mieszankę siana z ziołami, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić jaka ilość i jakich ziół jest w sianie, i ile ziół zjadł nasz króliczek. A nadmiar ziół, zwłaszcza dla maluszka może być szkodliwy.

Jeśli nie mamy możliwości nabycia siana od gospodarza, można nabyć siano ze sklepu. Najlepiej gdy siano jest pachnące, absolutnie nie może być zawilgocone ani nie może nieprzyjemnie pachnieć (zwłaszcza niebezpieczny jest zapach stęchlizny).

 

Pamiętajmy, że króliczek powinien mieć zawsze siano w paśniku – o każdej porze dnia i nocy.:)

Dlaczego jest to aż tak ważne?

U królików nie występuje perystaltyka jelit, co oznacza, że króliczek, aby strawić pokarm, a następnie go wydalić, musi go popychać następnym pokarmem. Króliczek musi jeść kilkadziesiąt razy dziennie, czyli praktycznie cały czas. Gdy go obserwujemy, to widzimy, że praktycznie cały czas coś przegryza – najczęściej siano.

Ponadto  u króliczków kwas solny w żołądku – inaczej niż u człowieka – wydzielany jest przez cały czas. W sytuacji, gdy nie dostarczamy żołądkowi pokarmu, kwas solny zaczyna niszczyć ściany żołądka króliczka, co powoduje owrzodzenia.

W sytuacji, gdy nie je, zgromadzone w układzie pokarmowym jedzenie nie może zostać strawione i zaczynają  się dodatkowo procesy gnilne.

 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *