(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Bezoary (kule włosowe) – jak sobie z nimi radzić?

Bezoary czyli kule włosowe mogą być poważnym problemem u króliczków teddy/teddy baranków, jeśli nie nauczymy się ich w porę zauważać i zapobiegać ich tworzeniu.

Z2 Zubuś 6 tyg web DSCN3210

Niniejszy tekst ma za zadanie przybliżyć tę problematykę.

Pamiętajmy, że niniejszy tekst nie zastępuje wizyty u weterynarza! W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zdrowia pupilka, zawsze warto udać się po poradę zaufanego weterynarza!!

 

Króliczki teddy/teddy baranki mają tendencję do tworzenia się w ich żołądeczkach bezoarów z dwóch prostych przyczyn:

– ponieważ są bardzo czystymi zwierzątkami – ciągle się myją wylizując sierść oraz

– z uwagi na fakt, że mają bardzo długą sierść.

 

Czym są bezoary?

Są to kule włosowe, które tworzą się w żołądku króliczka na skutek połykania przez niego sierści podczas wylizywania się (mycia) lub w sytuacji, gdy je siano ze spodu kuwety, na którym jest sierść.

Połykanie przez króliczka niewielkiej ilości sierści nie stanowi problemu, jednakże czasem tej sierści jest za dużo.

W żołądeczku naszego pupila powstaje coraz większa kula z włosów, która uniemożliwia trawienie pokarmu, a w następnej kolejności spożywanie pokarmu.

Króliczek traci apetyt.

Króliczek nie jest w stanie sam pozbyć się bezoaru, gdyż nie ma odruchu wymiotnego.

Bezoar nie rozpoznany w porę może stanowić nawet zagrożenie dla życia króliczka.

Ale właściciel króliczka, który ma dobry kontakt ze swoim pupilkiem i troskliwie się nim opiekuje, w porę rozpozna objawy tworzącego się bezoaru.

 

Objawy bezoaru:

1. przede wszystkim króliczek traci apetyt- nie je karmy albo jej jej bardzo mało; nie je sianka.

Zresztą brak apetytu u żarłoczków, jakimi są króliczki to zawsze pierwszy sygnał, że coś się dzieje z ich zdrowiem.

2. jest osowiały, apatyczny

3. brzuszek ma powiększony (wzdęty) i często twardy – często też można wyczuć stwardnienie w żołądku

4. kuleczki kału są połączone sierścią (zdjęcie poniżej)

5. pokłada się na brzuchu jako skutek wzdęcia

6. w późniejszym stadium brak kału.

Nie wszystkie ww. objawy muszą wystąpić łącznie.

 

Ale pierwszym objawem, który powinien nas niepokoić powinny być kulki kału połączone sierścią.

Bezoar DSCN4470
Kuleczki kału połączone sierścią jako jeden z objawów bezoaru

 

Jak sobie radzić z bezoarem?

Oczywiście, gdy stan naszego pupilka jest poważny, należy natychmiast udać się do weterynarza znającego się na króliczkach.

Bowiem, gdy utworzy się już zbyt duży bezoar, konieczna jest bardzo poważna operacja – gastrotomia, czyli nacięcie żołądka i usunięcie mechaniczne bezoaru.

Operacja ta nie zawsze pomyślnie rokuje, dlatego starajmy się nigdy nie doprowadzić pupilka do stanu, w którym będzie konieczna!

 

Ale często udaje się zwalczyć bezoar samemu – gdy jest on jeszcze mały.

Do tego służy genialny środek:

tabletki z Papai (Papayaextract fruit Plus)

Tabletki te mają zdolność do rozpuszczania włosów nagromadzonych w żołądku króliczka.

Podajemy pupilkowi 2x dziennie po pół tabletki papai rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody, najlepiej strzykawką (bez igły) do pyszczka.

Króliczki chętnie to piją, bo jest smaczne.

Podajemy tabletki przez kilka dni do ustąpienia objawów, i następnie jeszcze przez kilka dni.

W tym czasie też dopajamy króliczka i zapewniamy mu dużo ruchu. Nawet, gdy nie będzie chciał biegać, staramy się go do tego przekonać.

 

Dlaczego tabletki z papai są aż tak cenne?

Papaya Fruit Plus zawiera aktywne enzymy wytworzone ze świeżych owoców papai oraz ananasa (naturalnego źródła enzymów trawiennych). Enzymy te mają zdolność do rozpuszczania włosów w żołądku. Jedna tabletka zapewnia niezbędną ilość aktywnych enzymów, dużo większą niż przy spożyciu takiej samej ilości owocu papai.
Istotne jest też, że nie zawiera cukru, sztucznch barwników ani konserwantów.

 

Dlaczego określamy tabletki z papai jako „genialne”?  ponieważ wiele razy pozwoliły pozbyć się bezoaru u naszych pupili bez interwencji u weterynarza.

Dlatego mając pupilka teddy/teddy baranka warto mieć we własnej apteczce króliczej tabletki z papai, aby zapobiegać bezoarom.

Zawsze bowiem, gdy będziemy mieli podejrzenie bezoaru, będziemy mogli na bieżąco podać naszemu pupilkowi tabletki z papai:)

Jak podawać tabletki papaya?

Tabletki te są dożyć duże, wiec króliczek nie mógłby ich sam połknąć. Natomiast pozostawiając mu do gryzienia narażamy się na ryzyko, że króliczek pogryzie tabletkę, ale nie połknie zawartości. Najlepiej tabletkę podać w formie napoju przygotowanego według poniższego sposobu:

W tym celu należy tabletkę rozkruszyć na proszek (np. w moździerzu), a następnie wsypać do strzykawki o pojemności 5 ml i zalać letnią przegotowaną wodą do całkowitej objętości 3-4 ml. Następnie dokładnie rozmieszać i podawać delikatnie do pyszczka (bez igły!!!). Króliczki bardzo lubią ten smak, więc chętnie piją napój:)

 

Jak zapobiegać powstawaniu bezoarów?

Przede wszystkim należy troskliwie opiekować się naszym króliczkiem. Codzienne przebywanie z nim pozwoli nam zaobserwować pierwsze niepokojące objawy.

W szczególności pomaga zapobiegać bezoarom:

1. regularne wyczesywanie pupila (co jest szczególnie ważne w okresie linienia na wiosnę i na jesieni), tak aby pozbyć się martwych wlosów

2. podawanie króliczkowi siana tylko w paśniku, nigdy na spód klatki

3. nauczenie króliczka, aby nie jadł siana ze spodu klatki

4. pamiętanie, aby króliczek miał stale siano w paśniku (24 godziny na dobę) – siano ma dużo błonnika, który „przepycha” sierść z układu pokarmowego

5. zapewnienie dużo ruchu

6. zapewnienie zawsze czystej wody (również 24 godziny na dobę)

7. posiadanie w apteczce króliczej tabletek papai:)

 

 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

4 komentarze to Bezoary (kule włosowe) – jak sobie z nimi radzić?

  1. Mamy od niedawna króliczka teddy i pojawił się problem z zlizywaną sierścią. Gromadzi się jej bardzo dużo w pyszczku króliczka (zawijają się wokół górnych zebów tworząc kulki), które utrudniają mu jedzenie. Żona regularnie codziennie czesze króliczka ale i tak pod wieczór nagromadzone ma spore ilości sierści przez co codziennie musimy wyciągać te zaplątane wokół zębów „kule”. Czy istnieje na to jakaś rada, może szczotka do wyczesywania jest nieodpowiednia? Pozdrawiam

    • Jak wynika z emaila, nie macie Państwo maluszka z naszej hodowli 🙁 My zawsze przy odbiorze staramy się udzielić wyczerpujących informacji co do postępowania z sierścią i co do konieczności zakupienia tabletek z papai (o tym za chwilę).
      Podejrzewamy, że obecność sierści w pyszczku waszego pupilka wynika z wiosennego linienia. Pamiętajmy, że obecność sierści w pyszczku jest zawsze niebezpieczna. Nie wiemy bowiem ile sierści najadł się pupilek i czy już nie zrobiły się w żołądku bezoary!!! My doradzamy natychmiastową wizytę u weterynarza! W razie potrzeby weterynarz wykona odpowiednie badania, aby stwierdzić, czy nie ma stanu zagrażającego zdrowiu króliczka.
      Oczywiście na przyszłość doradzamy unikania takich sytuacji.Jeśli nie radzimy sobie z wyczesywaniem liniejącej sierści, to lepiej ostrzyc królisia. Ponadto należy zawsze mieć tabletki z papai na okres linienia (o czym szczegółowo powyżej). Pzdr pupilka 🙂

  2. Dobrze, że o tym wspomnieliście. Moja koleżanka ma króliczka i twierdzi, że zwierzaki czesze się „aby ładnie wyglądały”…

    • Niestety problem bezoarów jest jeszcze bardzo mało znany, również w literaturze przedmiotu dotyczącej króliczków praktycznie nie można znaleźć żadnych informacji dotyczących kul włosowych.
      Cieszymy się, że mogliśmy tematykę bezoarów przybliżyć szerszemu gremium.:)
      Ale w naszej ocenie chyba najważniejszy jest fakt, że podaliśmy informacje nie teoretyczne, lecz oparte na wiedzy wynikającej z naszego doświadczenia.I tym bardziej są cenne.:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *