(+48) 881 032 881  Warszawa
eliza@e-teddy.pl                                                                                    You tube: Teddy od Elizy

Standard Rasy Teddy

DSCN0815
Nasza cudna Royal Carmen od Elizy…

 

Cechy rasy teddy i wzorzec rasy.

(tekst rozdziału pochodzi z pierwszego w Polsce ogólnopolskiego artykułu o teddy i teddy barankach autorstwa Teddy od Elizy 🙂 )

Króliczki teddy (oficjalnie: perski karzełek pluszowy) powstały ze skrzyżowania angory, królika lisiego i barwnych królików miniaturowych (niektórzy twierdzą, że także z połączenia z brodaczami belgijskimi). Ale tym m.in. różnią się od angory, że nie trzeba im przycinać sierści. Sierść bowiem w dorosłości osiąga długość 5-8 cm i dalej już nie rośnie.

Teddy wyróżniają się wyglądem właśnie ze względu na długą i gęstą sierść oraz duże, wyraziste oczy.

Ponadto u teddy istotne są także 3 inne charakterystyczne cechy wyglądu:

1. krótkie uszy o długości 5,6-6,5 cm w Czechach (obecnie do 7 cm), a w Niemczech 4-7,5 cm (idealna długość 5-6,3 cm)

2. piękna grzywka zakrywająca głowę, w tym również oczy

3. pięknie owłosione uszy rozdzielone długimi włosami

Samce i samice różnią się od siebie nieznacznie.

Waga teddy wynosi od 0,8 kg do 1,55 kg w Czechach, a od 0,8 kg do 1,7 kg w Niemczech. Przy czym króliczki o wadze poniżej 0,8 kg i powyżej 1,55 kg nie mogą być w Czechach wystawiane (w Niemczech odpowiednio poniżej 1 kg i powyżej 1,5 kg).

Ponadto w Niemczech dozwolone są wszystkie kolory i rysunki teddy.

Oczywiście z punktu widzenia hodowców typowych ras użyteczność teddy może się wydawać bardzo ograniczona, bowiem sprowadza się tylko (a w ocenie autora „aż”) do bycia zwierzątkiem domowym. Ale jest to bardzo istotne. Dlatego też w przypadku teddy i teddy baranków bardzo ważna jest cecha charakteru jaką jest potrzeba kontaktu z człowiekiem.

Zgodnie z czeskim projektem wzorca rasy teddy, opracowanym przez czeski Klub Hodowców Królików Miniaturowych Teddy i Teddy Baranków – Klub chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků we współpracy z sędziami czeskimi (w tłumaczeniu autora artykułu) cechę rasy teddy stanowi grzywka na głowie. Oznacza to, że sierść na głowie u dorosłego królika musi być długa, przy uszach się rozdzielać i opadać po bokach na oczy królika, prosto przez nos do dołu.

Natomiast wśród wad niedopuszczalnych wyróżnia się m.in. brak lub zbyt krótką grzywkę, sierść krótszą niż 4 cm albo dłuższą niż 9 cm, wagę poniżej 800 g albo powyżej 1,55 kg.

Z uwagi na dążenie do oddzielenia od angory i od królika lisiego (z którymi teddy jest najbardziej zbliżony pod względem okrywy włosowej) bardzo ważną niedopuszczalną wadą u teddy jest struktura sierści jak u angory albo królika lisiego, czy owłosienie uszu jak u angory.

Porównując natomiast czeski projekt wzorca z założeniami niemieckimi należy podkreślić, że istotną różnicą między nimi jest dopuszczalna waga teddy, długość uszu oraz omówiona wcześniej barwa okrywy włosowej oraz kwestia rysunku. U Niemców nie dopuszcza się do wystawiania królików teddy o wadze niższej niż 1 kg i wyższej niż 1,5 kg (u Czechów przedział wagowy wynosi 0,8-1,55 kg). U Niemców dopuszczalna długość uszu to 4-7,5 cm, zaś u Czechów formalnie to 5,6-6,5 cm (w praktyce do 7 cm).

Porównując natomiast teddy z angorą należy stwierdzić, że zasadnicza różnica między tymi rasami polega na tym, że grzywka u teddy ma zakrywać głowę, podczas gdy u angory grzywka nie może zakrywać oczu. Ponadto u angory uszy mają mieć długość 10-13 cm, a sierść 3,5-6 cm, podczas gdy u teddy uszy mają mieć długość 5,6-6,5 cm, a okrywa włosowa 5-8 cm. Ponadto w odróżnieniu od angory, teddy nie wymaga systematycznego strzyżenia, bowiem sierść osiąga swoją długość i pozostaje stała (aczkolwiek, gdy skróci się sierść teddy, to powraca ona do poprzedniej długości, z wyjątkiem grzywki, która niestety często nie odrasta).

 

Wzorzec rasy Teddy

Poniżej przestawiamy wstępny wzorzec rasy teddy opracowany przez Klub chovatelů králíků zakrslých teddy a teddy beránků w Czechach, którego jesteśmy członkiem: http://zakrsly-teddy.webnode.cz/zakrsly-teddy/.

Wzorzec rasy teddy baranka powstał współpracy z sędziami czeskimi.

Wzorzec został umieszczony na naszej stronie internetowej i przetłumaczony na język polski przez naszą hodowlę za pełną zgodą i akceptacją Klubu chovatelů králíků zakrslých teddy a teddy beránků w Czechach.

Bez zgody Klubu nie można dokonywać tłumaczenia przedmiotowego wzorca.

Nasza hodowla Teddy od Elizy jako pierwsza przetłumaczyła wzorzec na język polski. I jako jedyna w Polsce udostępnia wzorzec teddy  w internecie.

Poniżej znajduje się oryginał czeski.

 

Tłumaczenie wzorca teddy  dokonane przez naszą hodowlę (wersja nieostateczna):

 

Pozycja 1. Waga

0,80 – 0,99 kg, 1,00 – 1,19 kg, 1,20 – 1,40 kg, 1,41-1,50 kg, 1,51 – 1,60 kg.

Pozycja 2. Budowa

Przy ocenie budowy konieczne jest manualne sprawdzenie królika, zwłaszcza jeżeli chodzi o skórę i linię grzbietową, ponieważ długie włosy mogą zakrywać nieprawidłowości w budowie.

a)      Przebieg linii grzbietu – linia grzbietu zaczyna się u pierwszego kręgu szyjnego i kończy u nasady ogona. Ma być równa, w tylnej partii tułowia musi być dobrze zaokrąglona. Nie mogą być wystające łopatki.

b)      Położenie kończyn – kończyny przednie muszą być równe, stąpanie królika ma przypominać tzw. koci chód. Kończyny tylne muszą być także równe, przyległe do ciała w położeniu równoległym do ciała, biodra mają ciasno przylegać do tułowia.

c)       Położenie ogona – ogon musi być równy, prosty, przylegający do ciała w każdej partii.

d)      Skóra królika – skóra ma być elastyczna, przylegająca do ciała królika w każdej jego partii. Nie może nigdzie tworzyć fałd lub nawisów.

e)      Zewnętrzne organy płciowe – mają być wyraźne i bez deformacji. U samców jądra mają przylegać do ciała.

Pozycja 3. Typ

Odpowiada kryterium z pozycji 3 i 5 czeskiego wzorca rasy hermelin, czyli:

Pozycja 3. hermelin – Typ

Ciało jest krótkie, krępe, równomiernie szerokie po całej jego długości. Kończyny są średniej długości, umiarkowanie silne. Konieczne jest, aby królik stał na wyprostowanych przednich kończynach. Kark (szyja) nie jest zaznaczona. Ogon jest bardzo krótki.

Pozycja 5. hermelin – Głowa, uszy

Głowa jest stosunkowo duża, szeroka w partii czoła z wyraźnymi policzkami i krótkim, tępym pyskiem – tzw. żabi pysk. Szerokość czoła u samców ma wynosić ponad 5,5 cm, a u samic co najmniej 5 cm. Szyja (kark) nie jest zaznaczona, oczy są bardzo duże i wypukłe. Uszy mają długość 5-5,5 cm, są w pozycji pionowej, blisko siebie, noszone prosto, dobrze owłosione, na końcach ładnie zaokrąglone. Krótsze uszy nie są wadą.

(uwaga autora: Należy podkreślić, że pozycja 3 i 5 wzorca rasy hermelin odpowiada pozycji 2, 4 i 5 polskiego wzorca rasy hermelin, ale nie w pełni, np. w zakresie długości kończyn hermelina – według polskiego wzorca mają być krótkie, zaś według czeskiego – średnio długie).

Pozycja 4. Sierść

Sierść jest gęsta, miękka, składa się z 3 rodzajów włosów: z włosów podszyciowych, puchowych oraz ościstych. Sierść przypomina strukturę sierści angory. Włosy ościste nie są reprezentowane w większych ilościach. Sierść jest dłuższa niż 5 cm. Jest równomiernie rozłożona po całym ciele, łącznie z brzuchem i głową. Kończyny mają okrywę włosową jak u ras z normalną okrywą włosową (uwaga: sierść musi być dobrej jakości, dobrze utrzymana, jeśli się łatwo splątuje nie nadaje się do dalszej hodowli. Optymalna długość sierści to 5-8 cm.).

Pozycja 5. Cechy rasy

Cechy rasy tworzy grzywka na głowie oraz półdługa sierść na uszach (uwaga: grzywka jest bardzo ważna, jest to jedna z najważniejszych cech rasy, na którą będzie się zwracać uwagę przy uznawaniu teddy jako nowej rasy! Oznacza to, że sierść na głowie u dorosłego królika musi być długa, przy uszach się rozdziela i opada po bokach na oczy królika, prosto przez nos do dołu. Króliki, które mają krótką grzywkę (nie tylko w sezonie linienia) są odrzucane z hodowli.).

Pozycja 6. Kolor okrywy włosowej, podszerstka, międzybarwy, oczu i pazurów

Jak w uznanych barwach innych ras (uwaga: w porozumieniu z sędziami czeskimi, postanowiliśmy najpierw skupić się na barwie białej z niebieskimi oczami (lub czerwonymi), żółtej, czerwonej, niebieskiej i czarnej – u wszystkich barw, z wyjątkiem białej, dopuszczalne są tylko ciemne oczy. Oczywiście jest możliwe pod patronatem Klubu zajęcie się i innym barwami i rysunkiem. Jeśli ktoś zdecyduje się na hodowlę wielobarwnego teddy, trzeba wtedy będzie tę nową barwę doprecyzować, jeśli nie będzie jej we wzorcu.).

Pozycja 7. Pielęgnacja i zdrowie

Opieka nad zwierzęciem ze strony hodowcy to głównie dbałość o czystość zwierząt i przygotowanie do wystawy. Uszy muszą być odpowiednio oczyszczone i wolne od woskowiny. Do tej pozycji należy także dbałość o spody kończyn. Również muszą być wyczyszczone okolice narządów rodnych oraz wyczesana sierść. Pazury muszą być tak skrócone, aby nie wychodziły poza sierść, i aby nie dochodziło do zranień. Pazury muszą być także wyczyszczone z odchodów.

Wady:

Pozycja 4. Sierść bardzo przypominająca sierść angory (włosy podszyciowe silnie zdominowane) albo królika lisiego (duża przewaga włosów ościstych).

 

Oryginał czeski
Zakrslý teddy

Návrh českého standardu Zakrslého teddy (ZTd)

Pozice 1. – hmotnost

0,80 – 0,99 kg   1,00 – 1,19 kg   1,20 – 1,40 kg   1,41-1,50 kg   1,51 – 1,60 kg

Pozice 2. – tvar (viz. všeobecná část)

Při zjišťování tvaru zvířete je nutné celé tělo dokonale prohmatat, zvláště pokud jde o kůži králíka a hřbetní linii, neboť dlouhý vlas zakrývá tvarové nedostatky.

a) Průběh hřbetní linie – Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka. Má být ladná, na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená. V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky.

b) Poloha končetin – Hrudní končetiny musejí být rovné, jejich nášlap má být tzv.kočičí.Pánevní končetiny musejí být rovněž rovné, chodidla těsně k tělu přilehlá, s polohou rovnoběžnou k tělu, kyčle mají těsně přiléhat k trupu.

c) Poloha pírka – Pírko musí být rovné, vztyčené, přilehlé k tělu a ve směru páteře.

d) Kůže králíka – Kůže má pružně, avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka. Nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy.

e) Vnější pohlavní orgány – Mají být výrazné a nedeformované. U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu.

Pozice 3. – typ ( viz. všeobecná část – jedná se především o hodnocení harmonie tělesných tvarů)

Odpovídá kritériím třetí pozice u hermelína a páté pozice u hermelína.

Pozice 3.- typ (Hermelín)

Tělo je krátké, zavalité, rovnoměrně široké po celé délce. Končetiny jsou středně dlouhé, přiměřeně silné. Je nutný vzpřímený postoj na hrudních končetinách. Krk je neznatelný. Pírko působí velmi krátkým dojmem.

Pozice 5. – hlava, uši (Hermelín)

Hlava je poměrně velká, široká v čele s výraznými lícními partiemi a krátkou tupou tlamičkou (tzv. žabí tlama). Šířka čela u samců má být nad 5,5 cm a u samic minimálně 5 cm. Krk je nevýrazný, oči jsou mimořádně velké a vypouklé. Uši mají délku 5 – 5,5 cm, jsou vzpřímené, těsně u sebe zpříma nesené, dobře osrstěné, na koncích pěkně zaoblené. Kratší uši nejsou vadou.

Pozice 4. – srst

Srst je hustá, jemná, je tvořena třemi typy chlupů a to podsadou, pesíky a polopesíky. Srst připomíná strukturou angoru. Pesíky jsou však zastoupeny ve větším množství. Srst je delší než 5 cm. Je rovnoměrně rozložená po celém těle včetně břicha a hlavy. Končetiny jsou osrstěny jako u plemen s normální srstí. (pozn.: srst musí být kvalitní, dobře udržovatelná, pokud se snadno zacuchává nebo plstnatí, není vhodná do dalšího chovu. Optimální délka srsti je prozatím stanovena na 5 – 8 cm)

Pozice 5. – plemenné znaky

Plemenné znaky tvoří čelenka v osrstění hlavy a polodlouhá srst na uších. (pozn.: Čelenka je velmi důležitá, je to jeden z nejdůležitějších plemenných znaků, na který se bude hledět při uznání Zakrslého teddy jako nového plemene! Míní se jí srst na hlavě, která musí být u dospělého králíčka dlouhá, u uší se rozděluje a padá po stranách do očí králíčka, vpředu přepadá přes nos dolů. Králíčci, kteří mají na hlavě srst krátkou (a nejedná se pouze o sezónní línání), se vyřazují z chovu)

Pozice 6. – barva krycího chlupu, podsady, mezibarvy, očí a drápů

Dle výchozích plemen (pozn.: po dohodě s posuzovateli ČSCH, jsme se rozhodli zaměřit nejdříve na barvu bílou s modrýma očima (příp. červenýma), žlutou a červenou, modrou a černou – u všech ostatních barevných rázů než je bílá jsou přípustné pouze tmavé oči. Samozřejmě je možné se pod záštitou klubu věnovat i jiným, než výše uvedeným barvám i kresbám. Pokud se někdo rozhodně z klubu pro šlechtění vícebarevného teddy, bude třeba tuto novou, zvolenou kresbu upřesnit, pokud není daná vzorníkem.

Pozice 7. – péče a zdraví

K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu. Uši musejí být řádně vyčištěné, prosté ušního mazu. Do této pozice patří také znečištění spodků končetin (nášlapové plochy). Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartáčovaná srst. Drápy králíka musejí být zkráceny tak, aby nepřesahovaly srst, ale také aby nedocházelo ke zranění. Drápy musejí být také řádně očištěny bez jakéhokoli nánosu trusu. (pozn.více viz článek příprava na výstavu)

Vady:

Pozice 4. Srst silně připomínající angoru (podsadové chlupy silně převládají) nebo liščí (silně převládá množství pesíků).

Návrh byl vypracován ve spolupráci s posuzovateli ČSCH.

Více zde: http://zakrsly-teddy.webnode.cz/zakrsly-teddy/

 

© Teddy do Elizy – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody Teddy od Elizy kopiowanie jakichkolwiek treści jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.